Americká armáda bude vybavena lehkým kulometem nové generace s větším dostřelem a účinkem

Nový kulomet skutečně prostřelí jakoukoliv známou balistickou ochranu / Pixabay
Vypadá to, že americká armáda bude zase o něco silnější. Nový lehký kulomet zvládne prostřelit i balistickou ochranu. Zbraně z řady "Next Generation Squad Automatic Rifle" (NGSAR) se u jednotek objeví již v roce 2022.

Nové zbraně nebudou ráže 5,56 mm jako dosud již od Vietnamu, ale v ráži 6,8 mm. Proti 5,56 mm modelům bude mít novinka určitě větší dosah a účinek v cíli. Má to být i zbraň přesnější a odolná fungovat v jakémkoliv počasí.

Zástupci armády po prvních testech upozornili, že nové modely kulometu, i útočné pušky, skutečně prostřelí jakoukoliv známou balistickou ochranu, i díky vyšší hmotnosti střely. Armáda má v plánu nahradit za NGSAR již dosluhující modely útočných pušek M16/M4, staré již skoro 50 let. A nahrazeno bude časem i na 80 tisíc automatických lehkých kulometů M249.

Současné útočné pušky ráže 5,56 mm mají efektivní dosah cca 300 metrů, novinka ráže 6,8 mm dostřelí ovšem až 600 metrů.

Logistika i váha se ale může stát pro americké vojáky noční můrou: 6,8 mm zbraň bude těžší než současná 5,56 mm a místo 210 nábojů tak unese každý jednotlivec jen 120 až 150 kusů.

Zajímavé je, že tlak v komoře standardní útočné pušky je cca 310 MPa, ale s touto zbraní se chtějí dostat Američané až na až 551 MPa. To je tlak, jaký najdete třeba v hlavni tanku M1 Abrams. V první "testovací" várce bude americká armáda vybavena celkem 25.000 novými kulomety typu NGSAR, a to v celkové hodnotě přesahující 10 milionů dolarů.

 
Vstoupit do diskuze  (7)

Mohlo by vás zajímat

Reklama