Čínská nejsilnější nenukleární bomba se může měřit v ničivosti s americkou „Mother of All Bombs"

Takto vypadá dopad velké konvenční bomby letectva Spojených států Mother of All Bombs / YouTube
Čína v těchto dnech otestovala novou leteckou bombu, jež je odpovědí této velmoci na "Mother of All Bombs" (Matku všech bomb) vyrobenou v USA.

Podle promočního videa uvedeného na internetových stránkách jednoho z lokálních výrobců zbraní (společnosti Norinco) byla tato smrtící bomba letecky shozena ze strategického bombardéru H-6K. Na planině byl pak vidět gigantický výbuch ohně a kouře.

Video z akce bylo zveřejněno koncem prosince a znamenalo to pro daný systém první veřejnou prezentaci. Podle lokálních státních novin jde o čínskou nejsilnější nenukleární bombu, co tato země má.

Na sociálních sítích ji místní novinářská agentura Xinhua srovnala s americkou bombou a nazvala jí „čínskou verzí americké „Matky všech bomb"." To bylo výbušné zařízení o váze devět tun a s označením GBU-43/B Massive Ordnance Air Blast (MOAB), jež je schopné vymazat z povrchu zemského vše téměř v okolí jednoho kilometru a způsobí oblak prachu viditelný ze vzdálenosti 35 kilometrů.

K praktické ukázce došlo v dubnu 2017, kdy ji Američané shodili v Afghánistánu na údajný jeskynní komplex Islámského státu. Mise byla označena za úspěšnou, ale tehdejší ministr obrany James Mattis odmítl uvést počet konkrétních obětí.

Podle názoru četných expertů je ale čínská verze jednak slabší a za druhé i lehčí. Vše naznačuje tomu, že čínská varianta je pouze pět až šest metrů dlouhá, ale to nijak nesnižuje její nebezpečnost: v bezprostřední blízkosti jí dnes máloco odolá – jakákoliv byť sebevíce opevněná standardní vojenská stavba nadzemního typu by neměla šanci.

Bomba ovšem podle pekingského vojenského analytika Wei Dongxu může sloužit i k jiným účelům, které nejsou tak zřejmé: dá se použít i k tomu, aby se s ní nejprve vyčistil lokální terén, těsně před slaněním vojáků z helikoptér.

Mimochodem, v rámci zbrojení jednotlivých mocností, i Rusko vyvinulo svoji variaci na amerického obra. Nese jméno „Otec všech bomb" a je to bomba jednak větší a za druhé, termobarická, což naznačuje, že k vytvoření tlakové vlny používá směsi aerosolového oblaku paliva se vzduchem a nikoliv konvenčních trhavin.

 
Vstoupit do diskuze  (2)

Mohlo by vás zajímat

Reklama