• redakce
  • Komerční sdělení
  • 09. října 2020
  • 10:16

Pracovní stanice pro práci s grafikou

V dnešní době je základním standardem RAM s pamětí 16 GB a grafická karta s 4 GB / Pixabay
Pokud využíváte počítač pro práci s CAD softwarem nebo jinými grafickými programy, jistě jste řešili výběr takového, který vám bude nejlépe vyhovovat.

Jedná se o tzv. pracovní stanice a jejich výkon musí odpovídat alespoň minimálním požadavkům programů, se kterými budete pracovat.

Minimální požadavky na systém

V dnešní době je základním standardem RAM s pamětí 16 GB a grafická karta s 4 GB. Tato čísla však nejsou všeříkající. Je podstatné, na jakou práci je hardware vyladěn. Jeden se více hodí na hraní her a jiný pro profesionální grafickou práci.

RAM

Jako ve většině jiných případů, i zde platí pravidlo „čím více, tím lépe“. Avšak maximální operační paměť pracovní stanice je omezena základní deskou. Většinou se jedná o 32 GB, avšak například v případě repasovaných notebooků Dell se můžete setkat s limitem až na hodnotách okolo 72 GB.

Grafická karta

Pro práci s CAD softwarem a jinými profesionálními grafickými programy je určena grafická karta od NVIDIA z řady Quadro. Ta umožňuje při stejné paměti až o 60 % rychlejší renderování než v případě na první pohled parametrově stejné grafické karty z řady GeForce, která je však optimalizována k hraní PC her. Integrované grafické karty se pro tuto práci nehodí. Neméně důležité je věnovat pozornost typu výstupů pro monitory a jejich počtu, jelikož profesionálové často pracují s více obrazovkami současně.

Pevný disk

Profesionální software bývá velmi náročný na interní paměť, avšak ne natolik, aby mu i disky s nižší kapacitou nevyhověly. Záleží na celkovém množství dat, které bude potřebovat uživatel uchovat.

V dnešní době je už standardem využití SSD disků, které výrazně zrychlují start systému i nainstalovaných programů. Tyto disky mohou být v pracovní stanici využity samostatně, případně doplněny o zpravidla levnější HDD s vyšší kapacitou.

Procesor

Jelikož grafický software většinou nepracuje tak dobře s více vlákny, není zde nezbytně nutné vybírat vysoké počty jader, ale více se zaměřit na samotnou frekvenci. Speciálně pro pracovní stanice a servery byly vyvinuty procesory od Intelu z řady Xeon. Oproti těm herním neobsahují integrované grafické karty, disponují větší mezipamětí a lze jich zapojit více současně.

Repasovaná zařízení

Nové pracovní stanice mají často vysokou pořizovací cenu. Finančně přijatelnějším řešením nejen pro studenty nebo živnostníky může být nákup repasovaného zařízení, které splní veškeré hardwarové požadavky.

Repasované notebooky

Aby byl uživatel chráněn před ztrátou dat, je vhodné uvažovat s možným výpadkem dodávky elektrické energie. Toto je pro stolní počítače, schopen zajistit záložní zdroj energie neboli UPS. Stejnou funkci může zastat také akumulátor v repasovaném notebooku, který přináší výhodu v podobě snadné mobility a funkčnosti bez nutnosti připojení k elektrické síti.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama