Tipy na nabíjení mobilů v autě. Pozor na kolony nebo rychlost bezdrátových nabíječek

Základní způsob nabíjení v autě představují vestavěné USB porty / BatteryShop
Sledování aktuálního silničního provozu, cestování podle navigace nebo poslouchání oblíbených podcastů během jízdy v autě umožní mobilní telefon či tablet.

Nabíjení přístrojů v autě je tak pro každého nutností, ale má svá pravidla. Přinášíme proto tři praktické tipy dle webu BatteryShop pro efektivní a bezpečné napájení mobilních telefonů i jiných přístrojů přímo za jízdy v autě.

Nabíjení z USB portu je bezpečné, když motor běží

Základní způsob nabíjení v autě představují vestavěné USB porty, do kterých lze zapojit nabíječku k chytrému zařízení. „Nevýhodou je, že proud z těchto portů bývá omezený a nabíjení zpomaluje. Proto je lepší telefon či tablet při nabíjení vypnout, aby se rychlost nabíjení zvýšila. Vypnutí sníží spotřebu energie mobilního telefonu na nulu,“ vysvětluje Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz.

Při nabíjení v autě je potřeba dávat si pozor na vybíjení autobaterie. Nabíječka by měla být zapojená pouze tak dlouho, dokud je chytré zařízení napájeno. Pokud je nabíječka připojená i nadále, může v případě vypnutého motoru auta vyčerpat energii z autobaterie a způsobit komplikace při startování.

Zapalovač na cigarety může nabít telefon za jízdy, ale ne v koloně

Pokud automobil nemá k dispozici vestavěný USB port pro nabíjení, je další možností zakoupení externí nabíječky s adaptérem. Ten lze zapojit do zapalovače cigaret.

Zapalovač je konstruován tak, aby poskytoval dostatečné výstupní napětí, které může dosahovat rychlosti přenosu proudu běžných USB portů v autě. „Je však nutné si zkontrolovat, že příslušná nabíječka zapojená do zapalovače disponuje proudem minimálně dva ampéry,“ doplňuje Radim Tlapák.

Před zapojením konce adaptéru do zapalovače cigaret se je potřeba ujistit, že je zapalovač na dotek chladný, a průběžně kontrolovat, jestli nedochází k přehřívání. Pokud je smartphone zapojený do zapalovače cigaret v autě, které zrovna stojí v koloně s vypnutým motorem, je nutné zařízení odpojit.

Stejně jako při nabíjení z USB portu totiž již po pár desítkách minut hrozí, že bude autobaterie vybitá a nebude možné auto znovu nastartovat. „Pokud v autě pravidelně cestuje více pasažérů nebo používáte kromě mobilu i tablet či externí navigaci, vyplatí se pořídit adaptér pro možnost zapojení více kabelů současně. Potom je možné dobíjet dvě a více zařízení najednou,“ popisuje Radim Tlapák.

Počítejte s nižší rychlostí bezdrátového nabíjení

Alternativou je také bezdrátové nabíjení, ke kterému není potřeba pořizovat kabel. Novější modely aut mají ve středové konzole nebo pod loketní opěrkou zabudované přihrádky, kam lze chytré zařízení umístit k napájení, případně je možné bezdrátovou nabíječku zakoupit.

Bezdrátové nabíjení poskytuje uživateli pohodlí a je snadné – stačí chytré zařízení přiložit na podložku či vložit do nabíjecí přihrádky a ono se automaticky začne nabíjet.
Externí bezdrátová nabíječka se pak zapojuje většinou znovu do USB portu či pomocí adaptéru do zapalovače.

Pokud využíváte mobilní telefon při cestě autem jako navigaci a nemáte možnost snadného propojení mobilu s palubním monitorem, volte bezdrátové nabíječky, které je možné umístit do vrchní části palubní desky, například na lamely od ventilace. Díky tomu bude možné sledovat navigaci a zároveň přístroj napájet.

Je třeba počítat s tím, že rychlost bezdrátového nabíjení v autě není stejná jako nabíjení kabelem z klasické zásuvky. Výkon se totiž běžně pohybuje kolem deseti wattů. Spotřeba energie na navigaci bude pravděpodobně vyšší než samotné nabíjení, proto na něj myslete včas, aby vás prázdná baterie nepřekvapila.

Zdroj: BatteryShop

Mohlo by vás zajímat

Reklama