Aplikace na infarkt: Nečekaným zavoláním můžete nechat vytočit svého šéfa, kamaráda nebo manželku

 
Další 4 fotografie v galerii
Objednané hovory nejsou prováděny z vašeho telefonu / Pixabay
Otravná volání z neznámého čísla asi dobře znají všichni majitelé mobilních telefonů. Většinou samozřejmě nemusí jít o podvod, ovšem v případě volání z mobilní aplikace JokesPhone jde o zvláště nebezpečnou formu vtipného zavolání, které vás ovšem může pořádně vyděsit.

Pokud vám tedy někdo zavolá s tím, že je z Finančního úřadu a že díky nedoplatku na dani z příjmu na vás byla právě uvalena exekuce, tak ještě nemusí jít skutečně o upozornění státního úředníka.

To se stalo nedávno právě naší redaktorce, která se v podobném duchu stala obětí nejapného žertu svojí kamarádky. Ta si totiž objednala telefonát v rámci relativně nové mobilní aplikace JokesPhone a vystřelila si tak z několika dalších známých.

Jeden takový žert stojí necelých třicet korun, pokud si objednáte hned 60 zavolání, tak vás to přijde "jen" na 600 korun. S vybranou osobou sice nemluví člověk, ale automat, což ovšem nemusí být ihned poznat, protože scénář rozhovoru bývá pečlivě připraven. Samotná aplikace se dá stáhnout zdarma a navíc je již plně lokalizována do češtiny, takže se obáváme, že vlna podobných nejapných telefonátů naše spoluobčany bohužel teprve zasáhne.

Jak sami autoři aplikace uvádějí, objednané hovory nejsou prováděny z vašeho telefonu, ale z jejich systémů, takže "vaši přátelé nebudou vědět, že jste to vy". Dejte si ovšem pozor zejména na to, že už za dvě minuty vám přistane nahraný rozhovor (včetně očekávaného údivu volaného) v aplikaci, a pak lze celý záznam jednoduše sdílet na sociálních sítích, jako je Facebook nebo WhatsApp.

Dokážeme si živě představit, že tato na první pohled nevinně vypadající mobilní aplikace se může stát nástrojem kyberšikany, a to zejména mezi dospívající mládeží. Ovšem jak je vidět na případu naší kolegyně, tak může telefonát na "správně" trefenou tématiku nebezpečně vyděsit i dospělého.

Mohlo by vás zajímat

Reklama