Několik tipů, jak se bránit proti nebezpečnému stalkerwaru

Pokud myslíte, že vaše zařízení bylo napadeno, změňte si PIN kód / Pixabay
Stalkerware je neetický software, který lidem umožňuje sledovat vaši polohu, získat přístup k vašim videím a fotografiím, zachytit e-maily a zprávy z komunikačních aplikací, jako je WhatsApp a Facebook nebo odposlouchávat telefonáty či pořizovat nahrávky z internetových konverzací.

Například loni v červenci objevili experti z virových laboratoří Avastu v obchodě Google Play osm stalkerware aplikací, které si stáhlo přes 140 tisíc uživatelů.

Zde přinášíme tipy Nikolaose Chrysaidose z Avastu, jak stalkerware odhalit a následně odstranit z vašich zařízení.

Pokud na sociálních sítích nebo do e-mailu obdržíte podivnou zprávu, v níž po vás někdo požaduje peníze nebo vás nabádá ke kliknutí na odkaz, může to být první pokus o napadení. Nikdy neklikejte na odkaz ani nestahujte soubory z žádných zpráv, kterými si nejste jistí; může totiž jít o phishing, jehož cílem je přimět vás kliknout na odkaz, který spustí stahování stalkerwaru. Pozor si dejte i na jméno a adresu odesílatele – zločinci je totiž mohou uvést, abyste uvěřili, že jde o někoho, koho znáte.

Pokud si všimnete, že se nastavení vašeho zařízení změnilo bez vašeho souhlasu, zejména pokud k tomu došlo poté, co se vaše zařízení ztratilo nebo bylo zabaveno, může to být další známkou toho, že jste v ohrožení. Mezi indikátory, že byl nainstalován stalkerware, patří i možnost stahování aplikací mimo obchody Apple App Store nebo Google Play prostřednictvím tzv. jailbreaku, který to umožní. Přesvědčte se, že jediné zdroje, ze kterých lze aplikace do telefonu stahovat, jsou legitimní, a pokud máte telefon se systémem Android, ujistěte se, že v nastavení zabezpečení není aktivována možnost stahování z „neznámých zdrojů“.

Pokud máte podezření, že máte v telefonu stalkerware, zkontrolujte, zda nejsou nainstalovány aplikace, které nepoznáváte a případně je odstraňte. Je také důležité aktualizovat operační systém telefonu na aktuální verzi, neboť ta často zahrnuje nejnovější aktualizace zabezpečení. A také se ujistěte, že používáte antivirový program, který dokáže na pozadí prověřovat podezřelé aplikace.

Pokud myslíte, že vaše zařízení bylo napadeno, změňte si PIN kód zařízení a hesla pro nejdůležitější online účty, včetně e-mailu a sociálních sítí. Na online účtech doporučujeme také nastavit dvoufaktorové ověření – přidáte tím další vrstvu zabezpečení. Některé formy stalkerwaru lze také odstranit obnovením továrního nastavení.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama