Českem se šíří nové podvodné zprávy na Facebooku, útočníci se vydávají za přátele

Podle expertů na kyberbezpečnost jde o klasický mechanismus podvodu na sociálních sítích / Pixabay
Na Facebooku se v těchto dnech šíří podvodné zprávy, kvůli kterým uživatelé přichází o peníze. Na co si máte dát hlavně pozor?

Podvodníci zprávy rozesílají jménem přátel, kterým převezmou účet, požadují telefonní číslo a následně ověřovací kód k platbě. Experti z projektu Digitální pevnost doporučují podobné zprávy ignorovat a lépe si chránit přístup k účtům na sociálních sítích.

Uživatelé Facebooku v Česku čelí další vlně podvodných zpráv. Útočníci se vydávají za přátele a snaží se získat telefonní číslo uživatelů, na které následně přijde ověřovací kód k platbě.

Pokud ho uživatelé podvodníkům sdělí, přijdou o peníze. „Podvodníci kontaktovali moji dceru z účtu její kamarádky. Dcera jim v domnění, že komunikuje s kamarádkou, poslala kód k obnovení hesla na Facebooku, a tak získali přístup k jejímu účtu. Stejným trikem od ní získali i kódy k mobilním platbám. Celkem jsme tak přišli o 2 400 Kč,” říká David Sedlák z Mělníka, který na případ upozornil odborníky projektu Digitální pevnost.

Podle expertů na kyberbezpečnost jde o klasický mechanismus podvodu na sociálních sítích. „Lovení obětí prostřednictvím ukradených identit je jedna z nejefektivnějších metod podvodu, lidé svým přátelům obvykle důvěřují a nepravost zprávy často nepoznají. Uživatele varujeme, aby nikdy nikomu nepřeposílali ověřovací kódy, ty jsou vstupenkou k účtům na sociálních sítích i k internetovému a mobilnímu bankovnictví,” upozorňuje Pavel Řezníček ze vzdělávacího projektu Digitální pevnost.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama