Světový rekord v IoT: Pozemní komunikace v síti LoRaWAN na vzdálenost 832 km

Na území Česka zachytilo čidlo z balonu celkově 450 gatewayí v síti CRA LoRaWAN / Pixabay
IoT síť LoraWAN dokáže komunikovat až na vzdálenost 832 kilometrů. To potvrzuje experiment komunitní LoRaWAN sítě The Things Network.

Ta vypustila v Nizozemí do vzduchu stratosférický balon s čidlem, který vystoupal až do výšky 38 km a čidlo bylo zachyceno v síti LoRaWAN Českých Radiokomunikací (CRA). Nejvzdálenější komunikace byla zaznamenána na Radhošti – ve vzdálenosti 832 km, což je nový světový rekord.

Společnost TTN vypustila balon při své konferenci. Podobné akce se konají několikrát ročně a chtějí ukázat a ověřit maximální dosahy komunikace technologie LoRaWAN. K balonu bylo připojeno malé zařízení – čidlo, které komunikuje protokolem LoRaWAN, takže jej mohou přijímat všechny LoRaWAN sítě v dosahu. Čidlo snímalo telemetrická data o poloze balonu, a vysílalo je ve frekvenčním pásmu 868MHz výkonem pouhých 25mW.

Na území Česka zachytilo čidlo z balonu celkově 450 gatewayí v síti CRA LoRaWAN, nejvzdálenější právě na Radhošti. Podobný experiment proběhl i v rámci každoroční konference CRA IoT Summit již před třemi lety. Tehdy balon v Praze vystoupal do výšky 33 km a komunikace s nejvzdálenějším místem proběhla u města Debrecén v Maďarsku, tedy téměř 600 km.

LoRaWAN síť CRA pokrývá v současnosti signálem zhruba 90 % populace, většinu území Česka. Technologie nabízí obousměrný provoz a možnost odeslání až 1000 zpráv denně z každého zařízení. 

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama