Reklama

Došlo ke zneužití osobních dat 50 milionů uživatelů Facebooku: Ovlivnilo to nejspíše volby v USA i Brexit

 
Dalších 7 fotografií v galerii
Pomohla ukradená data ke zvolení Donaldu Trumpovi v USA a uspíšit Brexit? / Pixabay
Mark Zuckerberg kdysi označil uživatele Facebooku za hlupáky, protože mu sami předali osobní data. Ale ani dnes si zakladatel této sociální sítě s bezpečností soukromých informací nijak hlavu neláme.

K tomuto šokujícímu odhalení došlo, když se zakladatel Facebooku bavil skrze IM klienta se svým známým v době, kdy Facebook spustil. Poprvé se tato hláška objevila již v roce 2010 a nyní vyplavala opět na povrch při řešení aktuální kauzy ohledně nerespektování soukromí na této největší sociální síti světa.

Firma Cambridge Analytica totiž podle všeho nakoupila data o 50 milionech lidí z Facebooku. K tomu však došlo zcela bez jejich vědomí. Tato informace měla údajně pomoci ke zvolení Donaldu Trumpovi v USA, stejně jako pravděpodobně uspíšit i Brexit.

Tato „leaknutá" informace se objevila v první řadě na blogu Medium.com a to od žurnalistky Marie Bustillos. Ta ukázala a zdůraznila, že Mark Zuckerberg má za sebou dlouhou řadu porušování a nebraní ohledů na uživatele, když přijde na ochranu jejich osobních dat, a obecně že má velmi nízký respekt k soukromí a bezpečnosti jako takové.

Firma Cambridge Analytica je tak aktuálně uprostřed skandálu, jenž se týká údajného zneužití soukromých osobních dat milionů uživatel Facebooku.

Firma souvisí s britskou společností Strategic Communication Laboratories (SCL), přitom Cambridge Analytica má ale kanceláře v Londýně, New Yorku, Washingtonu, stejně tak i v Brazílii a Malajsii. A hrdě křičí do světa: „Seženeme vám voliče a můžete tak uspět v prezidentských, kongresových i státních volbách."

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat