Experti odhalili novou zero-day zranitelnost Windows

Zranitelnost již byla nahlášena společnosti Microsoft / Kaspersky
Koncem léta 2021 zabránily automatické detekční technologie na několika serverech s Microsoft Windows sérii útoků využívajících exploit pro zvýšení úrovně oprávnění.

Během první poloviny roku zaznamenali odborníci společnosti Kaspersky nárůst útoků využívajících tzv. „zranitelnost nultého dne“. Jako „zero-day“ zranitelnost je označována dosud nezveřejněná softwarová chyba, kterou útočníci objevili dříve, než se o ní dozvěděl výrobce. Jelikož o ní výrobci nevědí, neexistuje pro ni ani žádná záplata, takže takové útoky mohou být mimořádně úspěšné. 

Detekční technologie zjistily sérii útoků využívajících exploit pro zvýšení úrovně oprávnění na několika serverech s Microsoft Windows. Tento exploit obsahoval ve svém kódu mnoho textových řetězců ze staršího, veřejně známého exploitu využívajícího zranitelnost CVE-2016-3309, bližší analýza však ukázala, že se jedná o nový zero-day exploit. Výzkumníci jej nazvali MysterySnail.

Zjištěná podobnost kódu a způsobu použití infrastruktury C&C serverů vedly výzkumníky k tomu, že si tyto útoky spojili s nechvalně známou skupinou IronHusky a čínsky komunikujícími aktéry zaměřenými na pokročilé perzistentní hrozby (APT) z roku 2012. 

Analýzou dat přenášených malwarem použitým pro šíření exploitu výzkumníci zjistili, že varianty tohoto malwaru byly použity v rozsáhlých špionážních kampaních proti IT společnostem, vojenským a obranným dodavatelům a diplomatickým subjektům.

Zranitelnost byla nahlášena společnosti Microsoft a opravena 12. října 2021 v rámci říjnového záplatovacího úterý.

Mohlo by vás zajímat

Reklama