Dell přichází s novým designovým konceptem notebooku

V rámci konceptu Luna došlo ke zmenšení základní desky o 75 % / Dell
Společnost Dell Technologies přichází s novým designovým konceptem notebooku, který opět posouvá hranice udržitelnosti, recyklace a cirkulární ekonomiky.

Koncept Luna si klade za cíl být menší zátěží pro životní prostředí – využívá nové materiály a konstrukce, poskytuje chytrá řešení pro snadnou údržbu i opakované použití komponentů, čím výrazně snižuje uhlíkovou stopu. 

Vzhledem k rostoucím obavám z klimatické krize, elektronického odpadu a omezených zdrojů je stále důležitější se ptát, jak navrhovat nové technologie, tak aby nebyly pro životní prostředí takovou zátěží.

V konceptu Luna se designéři společnosti Dell zamýšleli nad celým životním cyklem notebooku – od konstrukce a materiálů, přes energetickou účinnost, lepší výkon a chlazení, až po výměnu nebo opakované využití součástek. 

Jako měřítko pro srovnání byl zvolen Dell Latitude 7300 Anniversary Edition. Oproti tomuto modelu by použití všech konstrukčních změn vedlo ke snížení uhlíkové stopy až o 50 %. Zásadním proměnou prošla vnitřní architektura.

Došlo ke zmenšení základní desky o 75 %, jelikož právě ona může být jednou z energeticky nejnáročnějších součástek při výrobě. Změnilo se také vnitřní uspořádání. Umístění základní desky na horní kryt (dále od baterie) umožňuje lepší pasivní chlazení a mohlo by zcela eliminovat potřebu aktivních ventilátorů. To by také přispělo k úspoře energie a prodloužilo životnost baterie. 

Výrazně se snížil počet šroubků a to desetinásobně na pouhé čtyři. Komponenty, které byly dříve lepené, jsou nyní spojené mechanickými prvky. To vše usnadňuje přístup a zrychluje práci při servisu nebo výměně dílů. Nová deska s plošnými spoji (neboli „PCB“) na biologické bázi je vyrobena z lněných vláken a ve vodě rozpustného polymeru jako lepidla.

Zajímavé je, že lněné vlákno zde nahrazuje tradiční plastové lamináty. Inovativní konstrukce displeje slibuje méně vrstev a menší spotřebu. Šasi je vyrobeno z lisovaného recyklovaného hliníku, stroje na jeho výrobu pohání energie z vodních elektráren, čímž opět klesá množství odpadu i uhlíková stopa.

Zdroj: Dell

Mohlo by vás zajímat

Reklama