Na poli superpočítačů se ujímají světového prvenství USA uvedením stroje s o 60 % vyšším výkonem

 
Další 2 fotografie v galerii
Superpočítač disponuje šesticí Nvidia Tesla V100 GPU a 22jádrovými čipy IBM Power 9 / Pixabay
Až dodnes Čína vlastnila prestižní titul „Země s nejrychlejším superpočítačem světa", ale právě o něj přišla. „Vděčí" za to svému odvěkému rivalovi, Americe, jež se právě na meetingu v Tennessee pochlubila, že byl spuštěn nejmocnější superpočítač planety.

Předtím držel titul superpočítač „TaihuLight" z Číny, ale model americký, označený „Summit", jej doslova rozdrtil: novinka může totiž zvládnout výkon až 200 petaFLOPS (anebo také 200 biliard operací za sekundu).

Jeho rudý bratr TaihuLight zvládne „jen" 93 petaFLOPS, takže USA prozatím vítězí v tomto nekonečném závodu s rychlostí o 60 % vyšší.

Model Summit byl vyvíjen od června 2013 a sestává z tisíců jednotlivých čipů. A v tabulce nejlepších 500 superpočítačů světa se nijak nerozpakuje a rovnou míří do špičky. 

Ani další parametry mu nedělají ostudu: pohání jej šestice Nvidia Tesla V100 GPU a dva 22jádrové čipy IBM Power 9. Má celkem 4 608 serverů a neméně šílených 10 petabytů RAM. Summit není žádný drobeček – doma si ně něm solitér určitě nezahrajete, protože by vám zabral plochu dvou tenisových hřišť. 

To ale není jediný problém – Summit totiž váží více jak standardní moderní komerční letadlo, zase naopak, je i milionkrát rychlejší než průměrný komerční laptop. A to jsme se ještě ani nezmínili o chlazení: potřebuje skoro 20 tisíc litrů vody za minutu, aby se nepřehřál.

IBM se nechalo slyšet, že je Summit nyní oficiálně „nejvýkonnější a nejchytřejší vědecký superpočítač světa". Je na něm též pěkně vidět, jak nám roste oblast superpočítačů poslední dekády: od roku 1993 jejich výkon stoupl v řádu 300 000x.

Jak se dá logicky předpokládat, tato nová hračka bude k dispozici primárně vědcům v USA a armádě. Dá se očekávat nasazení v oblasti neurálních sítí, strojového učení, při analýze lidského genomu, AI, atd. Napoví rovněž vědcům, co mohou čekat od budoucích strojů s výkonem v řádu „exa" (tj. miliardy miliard výpočtů ve vteřině – jsme totiž už dnes právě díky tomuto modelu přesně na 0,2 exaFLOPS).

Mohlo by vás zajímat

Reklama