Evropská unie jde po internetu: Skončí svobodné vyjadřování názorů v kyberprostoru?

 
Další 2 fotografie v galerii
Nová regulace logicky bude mít i velmi negativní dopad na všechny milovníky memů / Pixabay
Jak ukazuje přijetí zákona o copyrightu v EU, tak nejenom internetové memy asi budou brzy historií. Články 11. a 13. sekce „Copyright Directive" totiž byly přijaty oficiálními institucemi EU v Bruselu proto, aby změnily k lepšímu právo týkající se online copyrightu.

NICMÉNĚ, MÁ TO I JEDNU STINNOU STRÁNKU: nová regulace logicky bude mít i velmi negativní dopad na všechny milovníky memů. A těch je po internetu opravdu nemálo: celé weby jsou zde dedikované takovýmto věcem.

Podobné stránky ale teď dle nařízení budou muset sledovat (a případně za něj platit) veškerý uživatelský obsah – a to nejen texty, ale i audio, fotky a video, aby byl možno maximálně ochránit autorský copyright.

Mnozí lidé na internetu ale důrazně protestují. Někdo je dokonce přesvědčený, že by tyto radikální příkazy mohly zničit internet ve formě, v jaké ho dnes známe.

A proč se vlastně memy staly pro právo takovým cílem? Memy totiž často kombinují statické obrázky z populárních TV show nebo filmů se vtípky, myšlenkami a lokálně aplikovaným humorem. Jinými slovy, jde o neplacený obsah.

I když by se právě uživatelům memy mohly jevit jako zcela neoddělitelné od internetu, jakékoliv změny v článku 13. patrně způsobí, že je (minimálně některé internetové společnosti prozatím provozující) u svých webů zakáží, jelikož za ně nebudou chtít platit.

Určitě je pravdou i to, že mocný argument nyní získali kritici práce Evropského parlamentu, protože toto podle některých blogerů opravdu hraničí s právem na svobodné vyjádření názoru.

Podle nového EU principu férového placení za obsah a umění by výše řečené mělo platit pro všechny a všude. A je jedno, zda je to ve světě digitálním anebo fyzickém. Přijato to pak bylo 14 hlasy proti 9 (se dvěma absentujícími).

Samotný evropský parlament pronesl ústy jednoho člena (Axel Voss z Německa) následující: „Tato volba symbolizuje první pokus evropského parlamentu k dosažení adaptace copyrightu na moderní online prostředí a jeho potřeby. Poslední podobná věc se řešila v roce 2001 a internet je samozřejmě velmi odlišný od toho dřívějšího."

To jistě ano, ale také kvůli nim zaniknou hudební remixy, memy a další uživatelský obsah půjčovaný z děl bráněných copyrightem. Internet prostě bude zase o něco nudnější.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama