- Petr Hájek
- PC / Notebooky
- 24. října 2018
- 12:55
Kvantové provázání pomůže při vzniku zcela bezpečného internetu, hackeři přijdou o práci
Konkrétně jde o společnost QuTech, jež by měla propojit města Amsterdam, Delft, Hague a Leiden nehacknutelným internetem již v roce 2020.
Vědci k tomu využijí fenomén známý jako kvantové provázání (anglicky - quantum entanglement). Ten nechá dvě částice okamžitě reagovat, pakliže se něco stane jedné z nich. Ta druhá v takovém případě změní ihned stav, což se dá pozorovat a vyvodit z toho závěry.
Tato linie, kterou i sám Einstein nazýval „spooky action at a distance" (působení na dálku, jelikož dochází k tomu, že jedna částice působí na druhou a to bez přímého dotyku či jiného zprostředkujícího média), teoreticky může fungovat i na neomezené vzdálenosti.
Paměťový qubit by si tedy pamatoval stav a interagoval by se speciální částicí, která by mohla měnit jeho stav. Jakékoliv podobné internetové připojení za pomoci této technologie by při pokusu o hacknutí zničilo data a zanechalo by stopy z pokusu o průnik.
Pro příklad: když odečtete kvantový stav jednoho provázaného fotonu „nahoru", spin dalšího bude „dolu" i tehdy, kdyby byl na druhé straně světa. Tím se informace přenese „okamžitě", ať jsou qubity jak daleko chtějí (nejlepší, co se týmu zatím podařilo, tak spojit dva elektrony pár metrů od sebe cca 40x za sekundu). Vytvoření kvantového provázání nad určitou vzdálenost zatím zkrátka vždy selže.
Z bezpečnostního hlediska je to atraktivní i proto, jelikož každý nový kousek informace je chráněn takovýmto kvantovým spojením. Není to jako u běžných počítačů, kde když znáte heslo, můžete si dělat, co chcete.
S podobně ambiciozním projektem je přirozeně spojený nespočet technických překážek, hlavně co se škálování týče. Teorie pro to vše je ale již poměrně dobře známá, teď již jen zbývá vše uvést do praxe.
Sdílení
17
Twitter
Komentáře
Email