SpaceX bude létat trasu New York - Londýn za pouhých 29 minut, a to na pravidelné lince už za 10 let

 
Další 1 fotografie v galerii
Budoucnost pozemního cestování bude zahrnovat rakety a jejich vstup a výstup do nejvyšší části atmosféry / SpaceX
Dálkové lety raketami možná relativně brzy způsobí, že stará dobrá letadla budou na odpis. Výlet z Londýna do New Yorku by pak totiž trval jen 29 minut a v Sydney byste byli za necelou hodinu. Stačí, když k tomu využijete SpaceX Starship Elona Muska.

Celé je to velmi lákavá představa. Dostat se z bodu A do bodu B někde na Zemi s využitím rakety a oblasti nejvyšší atmosféry, to může časem zcela zničit trh leteckým společnostem, jež totéž zvládají sice nyní také, ale za minimálně desetinásobek času.

Švýcarská firma UBS předpověděla, že trh raket létajících trasy podobné leteckým bude mít v roce 2030 hodnotu 19,7 miliard USD. A stejná firma má i za to, že vesmírná turistika bude k roku 2030 s hodnotou trhu 3 miliardy USD.

Budoucnost pozemního cestování bude zahrnovat rakety a jejich vstup a výstup do nejvyšší části atmosféry, tvrdí finanční experti. Podobné rychlé cestování skrze okraj vesmíru aktuálně reprezentuje velmi lukrativní trh pro firmy jako je SpaceX a Virgin Galactic, jež aktuálně soupeří o zakázky na poli vesmírné turistiky.

Jarrod Castle a Myles Walton analytici z UBS konkrétně řekli: „I když někdo může vidět cestování na dlouhé dálky přes okraj vesmíru jako sci-fi, máme za to, že je zde velký trh. I když je vesmírná turistika stále na vzestupu, jsme přesvědčení o tom, že jak se technologie stává stále spolehlivější a ceny klesají i díky konkurenci, tak se vesmírné cesty všeho typu stanou více mainstreamovou záležitostí."

Podle jejich slov se časem také setkáme s turistikou na Mars a další planety. S plavidly pro více jak 300 lidí se ale podle nich hned tak nesetkáme. Navíc, raketa Starship Elona Muska je omezena jen na 100 míst, ale to by šlo dle nich obejít častějšími cestami.

Běžní zákazníci by asi byli ti poslední, kteří by si stěžovali, přece jen, být v Sydney namísto 23 hodin za necelou hodinku je velký rozdíl. Jen minulý rok bylo v letech přes 10 hodin uvězněno na 150 milionů lidí. 

 
Vstoupit do diskuze  (2)

Mohlo by vás zajímat

Reklama