Chystá se speciální vesmírné měření: Potřebujeme vědět, jak jasný je vlastně Měsíc

 
Další 1 fotografie v galerii
Jasem se u Měsíce rozumí, jak moc slunečního světla se z něj odráží / Pixabay
Organizace National Institute of Standards and Technology (NIST) plánuje provést nová měření jasnosti Měsíce. Jde o velmi důležité hodnoty, na které třeba četné satelity spoléhají každý den.

Vědci používají Měsíc ve vesmíru denně, jelikož jim slouží jako kalibrační zdroj pro kamery sledující díky odraženému Slunci, jaké bude dole počasí, jak si vede úroda na různých místech světa, umístění škodlivých řas v moři, pomáhá ale též určit i to, jak to bude se záplavami.

Kamery sledují jemné barevné odstíny, a proto je samozřejmě třeba nějak zajistit, aby zelená pro jednu kameru nebyla žlutá u druhé. Proto se ve vesmíru kalibruje proti blízkému a osvědčenému zdroji – Měsíci, jelikož na rozdíl od Země nemá atmosféru a jeho povrch se mění jen málo.

A i když už bylo o Měsíci napsáno nespočet legend, básní, balad a songů, stále nikdo upřímně netuší, jak moc jasné vlastně toto odražené světlo z Měsíce je. Dnešní nejlepší metodiky to zvládnou, ale jen s přesností na pár procent, což je samozřejmě pro pokročilé přístroje málo.

Aktuálně dochází k paradoxní situaci, dost podobné rozcházení času o vteřinu denně u GPS satelitů proti Zemi díky dilataci času, že je třeba používat složité okliky k této zdánlivě nanejvýše jednoduché akci (studuje se to dnes vše ze třech zdrojů zároveň – ze Země, vesmíru i ze vzduchu).

Aktuálně je tedy nutné v rámci ušetření nákupu další techniky a přesného určení jasu (přesnost aspoň pod 1 %) zjistit, jak se věci mají. Jasem se u Měsíce rozumí, jak moc slunečního světla se z něj odráží. Jeho zdánlivá magnituda je 400 000x menší, nežli sluneční, ale jeho skutečná se neustále mění, protože stejně tak se mění i jeho úhel vůči Zemi a Slunci a tyto úhly následují komplexní vzory, jež se opakují zhruba co dvacet let.

Mohlo by vás zajímat

Reklama