Solární minimum je zde: Podle NASA je naše Slunce již 16 dní bez skvrn

 
Další 1 fotografie v galerii
V tuto dobu je více energie vrženo směrem k Zemi ve formě kosmického záření / NASA
Obrázky Slunce od NASA odhalují cosi velmi zajímavého: jeho "obličej" je zcela čistý a beze skvrn již po 16 dní. To naznačuje, že zde máme tzv. solární minimum. Co to pro lidstvo znamená?

„Solární minimum" je taková perioda Slunce, během níž vykazuje sníženou aktivitu. A dochází k němu vždy jednou za 11 let. Během této doby jsou sluneční skvrny a sluneční výtrysky méně časté.

Sluneční povrch, jenž je jinak doslova obrazem vření a zkázy, se stal téměř idylicky hladkým. Ale jak známo, sluneční vítr má potenciál na to, způsobit škody všemu eklektickému kvůli magnetickým bouřím, včetně satelitů (takže někde nelétají letadla a jinde nejde síť).

Naopak, v případě solárního maxima je Slunce stále plné skvrn, z nichž některé jsou velké jako celá planeta Jupiter. I když to pro nás na Zemi často není taková hrůza, pro satelity a lidi ve vesmíru je to jiná. Nezapomínejme, že v srpnu 1859 taková bouře zničila elektrické vedení po celém USA (Carringtonská událost), jenž tehdy bylo naštěstí v začátcích a shořelo jen pár telegrafů.

Stránky Space Weather ale hovoří jasně: „Slunce je 16 dní beze skvrn, což značí, že probíhá solární minimum. Mnoho lidí si myslí, že solární minima jsou nudná, ale to je chyba. Jde o dobu, kdy se objevuje více kosmického záření a trvalejších děr ve sluneční atmosféře. Více energie je proto vrženo směrem k Zemi ve formě kosmického záření, jak magnetické pole Slunce slábne (to vede k magnetickým bouřím, potenciálně ovlivňuje migraci zvířat a přímo ovlivní i tvorbu mraků v horní atmosféře)."

Jakmile se Slunce dostane za tuto fázi zjevující se po každých cca 11 letech, je nezbytné očekávat, stále větší a větší objem divokých explozí v atmosféře Slunce. Když je totiž Slunce bez explozí, tak trochu ztrácí jas a svit.

Není to tak dávno, co si Slunce řeklo, že nás potrápí nějakými těmi rekordy (v letech 1650 - 1710). To byla doba dočasného a mimořádného ochlazení (Maudnerovo minimum, k němuž navíc došlo v Malé době ledové), kdy USA i Evropa byla pokrytá ledovci i v místech běžných farem. A dokonce i kanály v Holandsku pravidelně zamrzaly.

 
Vstoupit do diskuze  (5)

Mohlo by vás zajímat

Reklama