Milník v historii průzkumu vesmíru: Na Mars poletí 11 zvuků

 
Další 1 fotografie v galerii
Část nahrávek hovoří svým obsahem, další má výraznou hudební složku / Pixabay
Vůbec poprvé v historii ovlivní světová veřejnost meziplanetární přenos. Mezinárodní porota projektu „Telefonát z Marsu“ vybrala 11 nahrávek, které na palubě sondy ExoMars odletí na rudou planetu.

V přihlašovacím kole soutěže, které trvalo od 19. března do 20. května 2019, obdrželi organizátoři 584 platných nahrávek z 53 zemí světa. Nejvíce nahrávek poslali soutěžící z Francie (174), Česka (69) a Ruska (60).

Lidé zasílali vzkazy s úryvky literárních, filmových a hudebních uměleckých děl, jejichž vysílání z Marsu doporučovali. Další významnou skupinu tvořily zprávy recesistické, či ryze osobní. Nejpočetněji byla v nahrávkách tematicky zastoupena obava ze současného a budoucího vývoje planety Země.

Vzkazy vybírala osmičlenná mezinárodní porota, složená z vědců a umělců. Měla velmi složitou úlohu – vybrat 11 originálních nahrávek, které na palubě sondy ExoMars poletí k rudé planetě. Přestože jednotliví porotci pocházejí z různých jazykových prostředí, nakonec se poměrně dobře shodli.

„Vybrali jsme vzkazy, které v určitém slova smyslu reprezentují lidstvo,“ říká Eva Zažímalová, předsedkyně Akademie věd ČR a současně členka poroty. Zvítězily původní nahrávky, vytvořené přímo pro tuto soutěž. Porota se rozhodla dát důraz na to, aby výsledným výběrem zachytila různost kulturních prostředí i způsobů, jakým jednotliví autoři zvuky zpracovali.

Část nahrávek hovoří svým obsahem, další má výraznou hudební složku, ale porota vybrala i hlasy přírody či klidného prostředí lidských sídel. „Důležité bylo zachytit dobré myšlenky odrážející lidskou rozmanitost,“ říká francouzský chemik a exobiolog Francois Raulin, jeden z členů poroty. To potvrzuje i Mark McCaughrean, který v Evropské kosmické agentuře odpovídá za zpřístupňování výsledků vesmírných misí širší veřejnosti. Další člen poroty, britský spisovatel Simon Mawer, k tomu poznamenává: „Některé nahrávky ve mě vytvářely obrazy a velmi mne dojímaly.”

Vítězná jedenáctka vzkazů pochází z osmi zemí tří kontinentů (Evropy, Asie a Ameriky). Vítězné nahrávky pocházejí z Česka, Francie, Hongkongu, Itálie, Kolumbie, Nizozemska, Norska a Ruska. 

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama