Objeveno místo dopadu nejstaršího asteroidu: 69kilometrový kráter vznikl před 2 miliardami let

 
Další 1 fotografie v galerii
Vědci poprvé použili izotopovou analýzu minerálů k výpočtu přesného stáří kráteru / Pixabay
Vědci potvrdili, že k nejstaršímu zaznamenanému dopadu asteroidu na Zemi došlo v Yarrabubbě v západní Austrálii asi před 2,23 miliardami let.

Tým z Curtinovy univerzity v Perthu poprvé použil izotopovou analýzu minerálů k výpočtu přesného stáří kráteru širokého 69 kilometrů.

K vytvoření kráteru došlo 200 milionů let před dalším nejstarším dopadem ve Vredefortu v Jižní Africe. „Yarrabubba, která leží mezi Sandstone a Meekatharra v centrální západní Austrálii, byla mnoho let uznávána jako místo dopadu asteroidu, ale dosud nebylo správně určeno její stáří,“ řekl profesor Chris Kirkland z Curtinovy univerzity.

Povrch Země se neustále mění, což způsobují tektonika a eroze. Znamená to, že je obtížné identifikovat velmi staré krátery. Aby bylo možné stanovit přesné stáří Yarrabubby, analyzoval tým minerály zirkon a monazit z okraje kráteru. Tyto minerály byly po dopadu asteroidu rekrystalizovány. 

Kráter Yarrabubba se svými 2,2 miliardy let dosahuje zhruba polovinu stáří Země (4,5 miliardy let). Načasování dopadu, který vytvořil kráter, může podle vědců pomoci najít okamžik, kdy na Zemi skončila doba hlubokého mrazu. „Nyní víme, že kráter Yarrabubba byl vytvořen na konci období, které se běžně označuje jako tzv. období sněhové koule, kdy se atmosféra a oceány vyvíjely a okysličovaly a kdy kontinenty byly skryty pod masou ledu,“ řekl profesor Kirkland.

Dopad v Yarrabubbě se také časově shodoval se zmizením ledovcových ložisek, s dobou, kdy Země začala přecházet ze stadia sněhové koule do fáze tání ledové masy.  „Tento zvrat naznačuje, že dopad velkého meteoritu mohl mít vliv na globální klima,“ uvedl docent Nicholas Timms. Výpočty týmu naznačily, že dopad na ledem pokrytý kontinent mohl poslat do atmosféry až půl bilionu tun vodní páry, což by mohlo hrát roli při změně zemského klimatu. Takové zjištění vyvolává otázku, zda tento dopad mohl mít takový vliv, aby došlo k ukončení ledové etapy. Asteroid mohl přistát na ledem pokryté krajině, odpařit velké množství ledu do atmosféry a vyprodukovat ve skalách kráter široký 69 km.

Provedená studie by mohla mít význam pro budoucí objevy kráterů po dopadech asteroidů. Některé z nich mohou být dokonce starší než Yarrabubba, který byl poprvé ohlášen v roce 2003. „Naše objevy ukazují, že je důležité určit přesné stáří známých kráterů - tenhle jsme měli před očima téměř dvě desetiletí, než byl objeven jeho skutečný význam,“ řekl Dr. Aaron Cavosie na Curtinově univerzitě. Vzniká otázka, zda všechny starší krátery podlehly erozi, nebo dosud čekají na své objevení. 

Mohlo by vás zajímat

Reklama