- Ilona Cílková
- Věda a vesmír
- 02. dubna 2020
- 13:31
Šest malých satelitů NASA obíhajících kolem Země bude měřit záření ze Slunce
Projekt SunRISE je součástí programu NASA Missions of Opportunity. Vše organizuje Justin Kasper z Univerzity v Michiganu. Čím více víme o tom, jak Slunce ovlivňuje počasí v kosmu, tím více můžeme zmírnit jeho účinky na kosmické lodě a astronauty, uvádí ve svém prohlášení NASA.
Mise použije souhvězdí šesti solárních satelitů o velikosti toustovače, zvaných CubeSats, ke sběru dat o nízkofrekvenčních emisích ze Slunce. Těchto šest družic bude létat kolem Země v sestavě, kdy mezi každou z nich bude vzdálenost 9,6 km.
Budou měřit částice záření vysílaného ze Slunce, které by jinak byly odfiltrovala zemská atmosféra. Vědci použijí rozdíly v toku těchto částic k vytvoření 3D modelů bouří na povrchu Slunce. Modely budou použity k pokusu o vytvoření lepších předpovědí, kdy a jak ke vzniku slunečních bouří dochází.
Bouře slunečních částic se vyskytují, když jsou z povrchu Slunce vypuštěny velké proudy protonů, které mají dostatek energie k tomu, aby pronikly až do magnetosféry Země. V závažných případech mohou tyto bouře slunečních částic způsobit geomagnetické bouře na Zemi a způsobit poruchy elektrických sítí a narušení funkce některých elektrických zařízení.
Nejde ale jenom o nebezpečí pro Zemi. Sluneční bouře také mohou narušit provoz vesmírných stanic a kosmických lodí. Škodlivě mohou působit i na astronauty, kteří během nich nejsou řádně chráněni. Mohou jim způsobit nevolnosti, zvracení a nebezpečné změny ve složení krve.
Sdílení
12
Twitter
Komentáře
Email