Astronomové vystopovali neutrina až k erupcím supermasivních černých děr

Neutrina v podstatě cestují rychlostí světla / Pixabay
Vysokoenergetická neutrina se rodí společně s rádiovými záblesky aktivních galaktických jader. Neutrina jsou nepolapitelné částice nízké hmotnosti a bez elektrického náboje, které jen zřídka interagují s jinou hmotou.

Zároveň jsou všude okolo nás velmi běžné. Neutrina byla vyprodukována velkým třeskem a stále jsou tvořena vším, od hvězd až po supernovy. V Každém centimetru čtverečním vašeho těla v okamžiku proudí zhruba 100 miliard neutrin. 

ANITA (Antarktická impulzivní přechodná anténa) tato neutrina detekovala, což se povedlo i observatoři IceCube. Oba úspěchy by nás mohly nasměrovat k vědomostem o tom, jak přesně se neutrina ve vesmíru tvoří.

ANITA je takový rádiový detektor zavěšený na balónu. Dokáže detekovat vysoce energetická neutrina, když dojde k interakci s ledem a vytvoří se exploze rádiového světla. ANITA začátkem roku zaznamenal signály, které vypadaly, jakoby byly vyvolány extrémně energetickými neutriny. Šlo o tak vysokou hodnotu energie, až se dokonce zdálo, že bude vzdorovat i standardnímu modelu částicové fyziky. 

Jak píšeme výše, i observatoř IceCube, která neutrina zachytává v hloubce dvou kilometrů pod zemským povrchem, je na Antarktidě detekovala, v tomto případě ale nebylo zaznamenáno tolik energie jako v případě systému ANITA.

Tým astronomů z americké Cornellovy univerzity se teď zaměřil na kvasary supermasivních černých děr, které jsou jakýmisi gravitačními elektrárnami v galaktických jádrech (blazar). Pokud je horký plyn, který černé díry obklopuje, stlačen gravitací a elektromagnetickým polem, tak může vydávat obrovské množství energie, a to včetně vysokoenergetických neutrin. 

Bylo provedeno srovnání dat z IceCube a z ruského radioteleskopu RATAN-600 a Cornellova univerzita zaznamenala, že neutrina skutečně byla detekována v době rádiového vzplanutí jednoho kvazaru. Pravděpodobným vysvětlením je to, že když jsou kvasary nejvíce aktivní, tak v tomto rádiovém vzplanutím tvoří výboje gama paprsků. Gama paprsky se pak srazí s okolními atomy, což vede k výbuchu neutrin. Neutrina v podstatě cestují rychlostí světla, k interakci se Zemí tedy dochází ve stejnou dobu, když dojde k tomuto rádiovému výbuchu. 

Jde o první a malou studii vysokoenergetických neutrin, která nám odkrývá jenom část celého tajemství. Teď už známe pravděpodobnou tvorbu neutrin, ale pořád není úplně jasný jejich původ. 

 

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama