Exoplaneta 40krát větší než Země může být podle vědců kusem jádra plynového obra typu Jupiter

 
Další 1 fotografie v galerii
Exoplanetu odhalil průzkumný satelit NASA Transiting Exoplanet Survey Satellite / NASA
Nová studie tvrdí, že exoplaneta obíhající ve vzdálenosti 730 světelných let od nás může být ve skutečnosti zbytkem jádra plynového obra typu Jupiter. Vědci naznačují, že u exoplanety TOI 849 b, která dokončuje oběžnou dráhu každých 18 hodin, mohlo dojít k odtržení vnější vrstvy plynu, když planeta prošla příliš blízko k hostitelské hvězdě.

Říká se také, že mohla ztratit část vrstvy při srážce s jinou planetou, nebo by mohlo jít o „selhávající“ plynový gigant, který nikdy nevyvinul dost síly, aby vytvořil svoji atmosféru.

TOI 849 b je stejně velká jako Neptun, nebo zhruba 40krát větší než Země. Objevena byla jako jádro plynového obra, což vědcům umožňuje prozkoumat nitra planet typu Saturn a Jupiter.

Exoplanetu letos odhalil průzkumný satelit NASA Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS), když jeho přítomnost vykázala pokles jasu od hvězdy. S pomocí analýzy množství světla, které zablokoval, byli vědci schopni vypočítat velikost exoplanety a její cestu po orbitu. Mohli také prozkoumat její hmotu, která je 40krát těžší než Země, ale má poloměr menší než Země, což naznačuje, že je velmi hustá. Vědci tvrdí, že musí jít o planetární jádro.

Podle hlavního autora studie Davida Armstronga z Univerzity ve Warwicku má planeta vysokou hustotu, a proto se musí skládat především ze železa, horniny a vody, ale obsahuje jenom velmi málo vodíku a hélia. Tak malé množství vodíku a helia je pro tak obrovskou planetu úžasné. Vědci by očekávali, že tak masivní planeta bude hromadit velké množství těchto prvků.

Skutečnost, že tyto plyny nevidíme, ukazuje, že TOI 849 b tvoří exponované planetární jádro. Vědci navrhli několik teorií o tom, jak planeta ztratila svoji vnější vrstvu. Podle nich jde o jedinečnou příležitost studovat vnitřek planety.

Armstrong si myslí, že máme skvělou možnost podívat se na jádro planety tak, jak se to ve sluneční soustavě dosud nikdy nepodařilo. Stále existuje spousta otázek týkajících se podstaty Jupiterova jádra a tato planeta nabízí výbornou šanci, jak do této problematiky nahlédnout. 

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama