Vědci vyvinuli filtrační materiál, který je možno sterilizovat proudem z baterie

V konkrétním případě prototypu filtrační vložky byla použita nanotextilie z polyamidu / Pixabay
Filtrační vložka účinná nejen proti COVID-19 vznikla v rekordním čase 3 měsíců v laboratořích ČVUT jako jeden z dílčích výsledků projektu ProoFOND, který je podpořen Technologickou agenturou ČR v Programu GAMA.

Podstatou vložky je textilní kompozitní materiál, který je možno sterilizovat elektrickým proudem. Kompozit tvoří v prototypu uhlíková vrstva, nanotextilie, ochranná vrstva a planární elektrody.

Připojením elektrického napětí začne materiálem procházet elektrický proud a materiál se díky svému odporu ohřeje na potřebnou teplotu sterilizace. „Při napětí 12 V jsme na 100 0C za pár vteřin bez problémů. Poslední ve světě publikované poznatky o viru COVID-19 ukazují, že k jeho likvidaci stačí teplota 920C po dobu 15 min.,“ říká řešitel projektu Lukáš Vojtěch z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

V konkrétním případě prototypu filtrační vložky byla použita nanotextilie z polyamidu, ale v podstatě může být použita jakákoli nanotextilie, která vydrží sterilizační teplotu.

Zatím je vložka připravena pro osobní využití – filtry masek, roušky, ale větší potenciál vidí vývojáři v použití pro klimatizace a ventilace budov, v dopravních prostředcích i výrobních provozech.

Velkou výhodou je možnost použití bezpečného nízkého napětí. Díky malému objemu materiálu a malé hmotnosti není ani spotřeba elektřiny velká, tedy ke sterilizaci stačí opakovaně i příkon z autobaterie nebo běžné nabíječky do zásuvky. Materiál rychle vychladne a může se opět bezpečně používat.

Mohlo by vás zajímat

Reklama