Záhadné vymírání slonů v Botswaně: Možná podlehli přírodním toxinům

Někteří jedinci v populaci vypadají také slabí, podvyživení a latergičtí / Pixabay
Jižní Afrika se může chlubit největší sloní populací na světě, která čítá 130 tisíc kusů. Bohužel je od března sledován šokující fenomén, sloni totiž masově vymírají. Už jich zemřelo přes 300. Příčina úhynu byla dosud neznámou, nakonec to ale vypadá, že zvířata podlehla přírodním toxinům.

Jde o obrovskou ztrátu a velkou záhadu. Sloni začali na severu Botswany, v deltě řeky Okavango, vymírat po stovkách. Pytláctví bylo vyloučeno jako první, protože po smrti slonům zůstaly kly nedotčeny. Stejně tak byl ze seznamu možných příčin vyškrtnut i antrax. 

Cyril Taolo, šéf  z botswanského odboru pro přírodu a národní parky, v rozhovoru pro Francouzskou tiskovou agenturu (AFP) řekl, že právě teď probíhá více testů v různých zemích, ale zatím žádné z nich nebyly průkazné. „Ale na základě některých předběžných výsledků, které jsme obdrželi, se díváme na přirozeně se vyskytující toxiny jako na potencionální příčinu.“ 

„Dosud jsme ale nedošli k jasnému závěru, co je příčinou úmrtnosti,“ dodal a vysvětlil, že hlavně ve stojaté vodě se mohou vyskytovat bakterie, které přirozeně produkují jed, a ten by reálně mohl být příčinou toho, proč sloni v Botswaně umírají. 

Botswanská vláda zatím prokázala 281 mrtvých slonů, charitativní organizace na ochranu volně žijících zvířat, Elephants without Borders, ovšem médiím podala zprávu, ve které stálo, že jich zemřelo už 356. 

Společnost také tvrdí, že sloni umírali zhruba tři měsíce, a to bez ohledu na pohlaví a věk. Někteří jedinci v populaci také vypadají slabí, podvyživení a latergičtí. Projevuje se u nich dezorientace, obtíže při chůzi a kulhání. 

Výzkumy, které se týkají toho, proč se tohle slonům v Botswaně děje, probíhají v laboratořích v Jižní Africe, Zimbabwe a USA. 

Mohlo by vás zajímat

Reklama