Nová mobilní aplikace pomůže lidem trpícím migrénou

Člověk s migrénou by si správně měl vést deník záchvatů / Pixabay
Pacientům s migrénou pomůže nemoc zvládat nová aplikace Migréna Kompas. Ta pacientům umožňuje zaznamenat jednotlivé záchvaty, jejich délku a intenzitu a užité léky.

Kromě toho uživatel do kalendáře aplikace může zaznamenávat svou životosprávu a jak se cítil. Díky aplikaci tak pacienti s migrénou lépe porozumí svému onemocnění.

Aplikace bude sloužit jako pomocník při rozhovoru pacienta s ošetřujícím lékařem, při kterém společně odhalí možné spouštěče atak a domluví se na vhodné změně životního stylu. „Při léčbě migrény se často podceňuje skutečnost, že existuje řada ovlivnitelných faktorů jako stres, pití alkoholu, nedostatečný spánek nebo přísun tekutin, které ataky vyvolávají. Změna životosprávy nebo práce se stresem přitom může přispět ke snížení počtu záchvatů,“ vysvětluje Rýza Blažejovská z organizace Migréna-help, která sdružuje pacienty s migrénou.

Na vzniku aplikace se podílela pacientská organizace Migréna-help, přední odborníci v oboru neurologie, společnost Teva Pharmaceuticals a Pears Health Cyber.

Podle odborníků pomůže aplikace pacientům zvládat jejich nemoc, a zmírnit tak její projevy. „Lidé se mohou naučit s migrénou lépe žít, své nemoci porozumět a předcházet těm záchvatům, které lze ovlivnit. To vše povede ke zvýšení kvality jejich života,“ popisuje Rýza Blažejovská.

V aplikaci pacient také zaznamenává, jakými léky si pomáhal od bolesti, což zjednoduší spolupráci s lékaři. „Člověk s migrénou by si správně měl vést deník záchvatů. Lékař pak podle něj může sledovat projevy nemoci ve spojení s ostatními faktory a podle toho například upravit léčbu nebo doporučit jinou. Migréna Kompas tuto funkci plní,“ říká Rýza Blažejovská. Podle ní přispívá i ke kontrole dodržování léčby, tzv. adherenci. 

Mohlo by vás zajímat

Reklama