Uhelné elektrárny v České republice vypustily vloni do ovzduší o 300 % více nebezpečné rtuti

Elektrárna Chvaletice žádá o výjimku z nových limitů pro rtuť / Sev.en Energy
Uhelná elektrárna Chvaletice například vypustila do ovzduší loni 537 kg nebezpečné rtuti, přitom v roce 2018 to bylo “jen” 154 kg. Ukazují to nová data od provozovatelů zdrojů znečištění aktuálně zveřejněná v Integrovaném registru znečištění.

Elektrárna Chvaletice se tak stala nejen skokanem roku, ale také největším českým zdrojem rtuti do ovzduší, když loni překonala i dříve první elektrárnu Počerady, která loni vypustila 383 kg rtuti (zatímco v roce 2018 vypustila 229 kg).

Chvaletice i Počerady přitom žádají o výjimky z nových limitů pro rtuť, které mají od srpna 2021 výrazně omezit exhalace nebezpečné látky ze zdrojů v celé EU. Výjimky (byť na kratší dobu) žádají i další uhelné elektrárny – Prunéřov, Tušimice a Ledvice – které v žebříčku znečišťovatelů touto látkou figurují na dalších místech.

Právní analýza Frank Bold navíc ukázala, že údaje, které provozovatelé ohlašují do registru znečišťování, jsou pravděpodobně podhodnocené. Jsou totiž získané méně přesnou jednorázovou metodou měření. Z analýzy Frank Bold vyplývá, že provozovatelé vykazovali nižší emise ještě i v době, kdy už prokazatelně měli přesnější kontinuální měření, ukazující vyšší hodnoty. 

Greenpeace a Hnutí DUHA proto odmítají udělování výjimek z nových limitů na ochranu zdraví lidí. Nejproblematičtější elektrárny jako Chvaletice a Počerady by podle ekologických organizací měly být místo toho odstaveny. Končí jim životnost, zjevně nejsou schopné splnit aktutální standardy ochrany životní prostředí a vyrábí dohromady o hodně méně, než kolik činí vývoz přebytku elektřiny do zahraničí.

Mohlo by vás zajímat

Reklama