Role vědy roste, ale hrozí i její zneužití, varuje známý geolog a spisovatel Václav Cílek

Václav Cílek se zabývá popularizací vědy, změnami klimatu a prostředí / Facebook Václava Cílka
Oblíbený popularizátor vědy Václav Cílek z Geologického ústavu AV ČR obdržel včera cenu předsedy Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI). Předal mu ji vicepremiér a místopředseda RVVI Karel Havlíček. Ocenění se uděluje od roku 2016 a je uznáním za propagaci a popularizaci vědy.

Geolog Václav Cílek se ve své práci zabývá především popularizací vědy, změnami klimatu a prostředí, vývojem české krajiny a interakcemi mezi přírodou a civilizací.

Na svém kontě má kolem 400 esejů, přes stovku filmových dokumentů, spolupracoval na zhruba padesáti knižních titulech. Podílel se na řadě populárně naučných cyklů České televize. Václav Cílek se často vyjadřuje k aktuálním společenským a ekologickým otázkám. Bývá hostem pořadu Českého rozhlasu Dvojka „Jak to vidí...“.  

Molekulární biolog Petr Dvořák, který je prvním místopředsedou RVVI, uvedl, že Cílkův záběr je ohromující. Kromě geologie se laureát zabývá také filozofií, překladatelstvím či výtvarným uměním. V děkovné řeči Václav Cílek následně sdělil, že vědci mají v oblasti popularizace ještě co zlepšovat. Své poznatky prý neradi sdělují veřejnosti a médiím, protože to bývá bolestivé a často dochází ke zkreslením.

Riziko spatřuje v tzv. smrti expertízy. „Když určitý lobbista potřebuje podpořit svůj politický nebo ekonomický postoj, tak si najme nějakou společnost, která vytvoří studii, jež vyústí v doporučení nahrávající dotyčnému lobbistovi. To je doopravdy velký problém,“ řekl Václav Cílek, který se rovněž obává „scientifikace politiky“. Podle něj se politici, kteří chtějí dosáhnout svého, často zaštiťují vědou, která souzní s vybranou částí politického spektra. „Role vědy sice roste, ale rostou i možnosti jejího zneužití,“ varoval.

Václav Cílek se narodil v Brně, dva ročníky střední školy ale studoval v Tanzanii, kde jeho otec pracoval jako geolog. V osmdesátých letech působil v tehdejším Hornickém ústavu ČSAV, poté v Ústavu geologie a geotechniky ČSAV, dnes Geologickém ústavu AV ČR, kde ho zajímaly hlavně lunární horniny a krasové sedimenty a minerály. V letech 2004 až 2012 byl ředitelem tohoto ústavu a jako vědecký pracovník zde působí nadále.

Mohlo by vás zajímat

Reklama