Na Sahaře byly objeveny miliony stromů, spočítala je umělá inteligence

Některé části Sahary jsou ovšem zcela bez stromů / Pixabay
Pouště vnímáme jako pustá místa s minimem zeleně. Skutečnost je ale taková, že na Sahaře a Sahelu, jejím jižním okraji, je 1,8 miliardy stromů. Byly spočítány díky podrobným satelitním snímkům a umělé inteligenci. Výzkum, na němž se podílel americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), vyšel v časopise Nature.

„Byli jsme velmi překvapeni, že v saharské poušti roste docela dost stromů,“ uvedl hlavní autor studie, Martin Brandt, odborný asistent geografie na Kodaňské univerzitě. Dodal, že v pouštích skutečně existují rozsáhlé oblasti beze stromů. Pak tam jsou ale území, která jsou na ně naopak bohatá. Stromy údajně rostou dokonce i mezi písečnými dunami. 

Najít je a spočítat nebyl snadný úkol. Hustě zalesněné oblasti jsou na satelitních snímcích i s nízkým rozlišením snadné k rozpoznání. Není je totiž těžké odlišit od holé půdy. Pak jsou ale plochy, kde roste méně stromů dále od sebe. I když máme k dispozici satelitní snímky s vysokým rozlišením, není možné počítat stromy jednotlivě. 

Brandt si poradil tak, že použil satelitní snímky s vysokým rozlišením. Umělá inteligence NASA pak provedla práci za něj. Než ale program mohl tuto práci provést, musel k tomu být vyškolen. Brandt spočítal a označil téměř 90 tisíc stromů. Práce mu zabrala celý rok. „Úroveň podrobností je velmi vysoká a model musí vědět, jak vypadají všechny druhy stromů v různých krajinách,“ vysvětlil. 

Celkově identifikoval 1,8 miliardy stromů na ploše 1,3 milionu kilometrů čtverečních. Na jeden hektar tedy připadá 13 stromů. „Tato technika naznačuje, že brzy bude možné s určitými omezeními zmapovat umístění a velikost každého stromu po celém světě,“ napsali Niall P. Hanan a Julius Anchang, vědci z oddělení rostlinných a environmentálních věd na Novomexické státní univerzitě. 

Přesné informace o vegetaci v pouštích a v jiných suchých zónách potřebujeme proto, abychom pochopili ekologii, biogeografii a biogeochemické cykly uhlíku, vody a dalších živin v globálním měřítku. Další výsledky by mohly určit, kolik uhlíku se v těchto zelených sítích, které nejsou součástí klimatických modelů, ukládá. 

Brandt chce v budoucnu najít skryté stromy na 65 milionech kilometrech čtverečních ve vyprahlých oblastech světa. Najít tolik stromů v tak teplých oblastech, navíc v období sucha, je samo o sobě pozitivní zprávou. 

Mohlo by vás zajímat

Reklama