Vědci z Pardubic získali patent na diagnostiku rakoviny slinivky

Patentovaná metodika prof. Holčapka využívá pro diagnostiku analýzu krve / Pixabay
Metoda diagnostiky rakoviny slinivky analytického chemika Michala Holčapka z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice získala evropský patent. Jeho skupina popsala možnost, jak zjistit nemoc již v počáteční fázi a pouze z analýzy krve.

Tím se rýsuje šance pro miliony lidí, kteří se dnes o tomto onemocnění dozvědí příliš pozdě. Špičkový chemik se i díky tomuto objevu letos dostal mezi 60 nejlepších analytických chemiků světa podle The Power List 2020 v časopise The Analytical Scientist.

„Patent slouží k ochraně naší metodiky na diagnózu karcinomu slinivky na základě lipidomické analýzy tělních tekutin. Věříme, že je také dalším krokem k využití v klinické praxi. Metodika je vhodná pro velkokapacitní screening až 20 tisíc vzorků za rok a dokáže detekovat nemoc se správností přes 90 procent,“ říká prof. Michal Holčapek z Fakulty chemicko-technologické.

Patentovaná metodika prof. Holčapka využívá pro diagnostiku analýzu krve, ve které se kvantitativně a s využitím interních standardů stanovuje alespoň 60 lipidů pomocí hmotnostní spektrometrie.

Karcinom slinivky je maligní nádorové onemocnění, u kterého je (podle American Cancer Society) pouze 10procentní šance na 5leté dožití. To je vůbec nejméně ze všech známých typů rakoviny. Tento typ rakoviny je navíc v počáteční fázi bez jakýchkoliv příznaků, a ve chvíli, kdy se diagnóza stanoví, již pacientovi většinou nelze pomoci. Včasný screening karcinomu slinivky je proto nejdůležitější.

Úspěšné výsledky chemiků z Univerzity Pardubice se podařilo zopakovat i na spolupracujících pracovištích v Německu a v Singapuru. Nedávno si vědecký tým Michala Holčapka také ověřil, že je možné metodiku použít i v klinické laboratoři, která nemá předchozí zkušenosti s analýzou lipidů.

„Dalším důležitým krokem bude klinická validace, což je studie, kterou se musí ověřit reálný přínos včasné diagnostiky karcinomu slinivky před vlastním využití v praxi. Bez silného partnera by organizace takové studie byla obtížná. Proto v současné době ve spolupráci s univerzitním Centrem pro transfer technologií a znalostí jednáme s možným strategickým partnerem, který pomůže zavedení diagnostiky do klinické praxe,“ dodal prof. Michal Holčapek z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

Metodika z Univerzity Pardubice by se podle klinické praxe využívala nejčastěji u 3 skupin osob. Zvýšené riziko onemocnění rakovinou slinivky mají nově diagnostikovaní pacienti s cukrovkou 2. typu starší 50 let, lidé s dědičným výskytem onemocnění v rodině, a lidé, u kterých se projevily tzv. nespecifické symptomy, tedy příznaky neodpovídající určité nemoci.

Mohlo by vás zajímat

Reklama