Již v pondělí začíná Festival Týden vědy a techniky, letos poprvé online

Velkou devízou akce je interaktivita veřejnosti s vědci / AV ČR
V pondělí 2. listopadu startuje již 20. ročník festivalu Týden vědy a techniky Akademie věd ČR. Letošní jubilejní ročník je kvůli probíhající pandemii jiný, stále však plný novinek ze světa vědy.

Přednášky předních českých vědců budou stejně jako dokumentární filmy ke zhlédnutí online až do neděle 8. listopadu 2020 a reflektovat budou dvě nosná témata: "130 let historie neuniverzitního výzkumu v českých zemích" a "Pracoviště Akademie věd ČR v boji s koronavirem COVID-19".

Veškerý program bude zdarma přístupný na webu www.tydenvedy.cz. Vznik nových výrazů během koronakrize, 60 let laseru, epidemiologické modely, systém včasného varování před zemětřesením. To je jen několik témat, které veřejnosti představí vědci Akademie věd ČR formou online přednášek.

Takto se bude festival za svou existenci prezentovat vůbec poprvé. „Akademie věd České republiky představuje již 20 let návštěvníkům Týdne vědy a techniky AV ČR aktuální vědecké poznatky a výsledky bádání ze svých pracovišť. Jinak tomu nebude ani letos, kdy je znepokojeni vývojem a prognózou epidemiologické situace, hraje dostupnost současných odborných poznatků zásadní roli. Velmi mě proto těší, že i tentokrát festival nabídne široké veřejnosti pestrý program, včetně informací o koronaviru SARS-CoV-2 a covidu-19,“ říká předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová. 

Součástí festivalu je již tradičně promítání tematických dokumentárních filmů. Ani letos o ně zájemci o vědu nepřijdou. Snímek „Perkův dalekohled“ propojuje největší český dalekohled s fenoménem české astronomie Lubošem Perkem. Magnetické bouře, změny klimatu, extrémní sucha, bleskové povodně a další jevy ovlivňující životy lidí po celém světě představuje cyklus „Tiché hrozby“.

Velkou devízou akce je interaktivita veřejnosti s vědci. Tu se organizátoři rozhodli zachovat skrze živě vysílané diskuse s vědci vždy po odvysílání jejich přednášky ze sekce „Online z Národní“. Diváci přednášejícím budou moct zaslat své dotazy, na které v přenosu odpoví. Živými vstupy provedou známé tváře, herečka Jana Plodková a moderátorka Lucie Křížková.              

Mohlo by vás zajímat

Reklama