Tajemný monolit z Utahu zmizel, další se objevil v Rumunsku

Stejný scénář jako v Utahu se odehrál také v Rumunsku / Utah - DPS
Minulý týden svět obletěla zpráva o záhadném monolitu z lesklého kovu, který byl ve Spojených státech identifikován posádkou vrtulníku. K otázkám typu, kdo jej vytvořil a odkud pochází, se teď navíc můžeme ptát, kam zmizel?

Objekt, který připomínal monolit z filmu "2001: Vesmírná odysea", identifikovala posádka vrtulníku, který přelétal nad skalnatým terénem oblasti Red Rock Country v Utahu. Byl vyroben z černo šedého lesklého kovu. Na výšku měřil přibližně tři metry. Informovalo o tom ministerstvo veřejné bezpečnosti (DPS). 

To zároveň jeho skutečnou polohu utajilo. Důvodem byla bezpečnost veřejnosti a blízkých archeologických nalezišť. S pomocí Google Earth ale nadšenci do záhad polohu monolitu rychle našli. „Úžasná cesta k monolitu. Bez ohledu na to, kdo ho postavil a odkud pochází,“ popisuje svůj zážitek David Surber, který se na místo vypravil. Navíc zjistili, že byl mezi skály umístěn někdy mezi roky 2015 až 2016.

Místní úřady plánovaly monolit odstranit. „Instalovat umění na veřejných pozemcích je nezákonné bez ohledu na to, z jaké planety jste,“ oznámilo ministerstvo na svém webu. „I když má monolit lepší zpracování než graffiti, stále se jedná o vandalismus,“ tweetuje místní ministerstvo kulturního dědictví a umění. 

Teď to vypadá, že mají místní správní orgány po starostech. „Obdrželi jsme důvěryhodné zprávy, že nelegálně instalovaná konstrukce, která byla označována jako monolit, byla odstraněna z veřejných pozemků neznámou stranou,“ stojí ve zprávě Bureau of Land Management (BLM), místní organizace, která se stará o veřejná místa. 

Monolit byl možná odstraněn z důvodu přílišné popularity. Také je možné, že se daný umělec bál trestního stíhání. Stejný scénář jako v Utahu se odehrál také v Rumunsku. Nedaleko zříceniny tvrze Petrodava poblíž města Piatra Neamț se objevil další monolit. Byl podobný tomu ve Spojených státech. 

Místní úřady z toho byly zmatené stejně jako ty utažské. Objekt byl i v tomto případě provokativně umístěn na soukromém pozemku, chráněné oblasti, v jejíž blízkosti se nachází archeologické naleziště. Nezůstalo ale nic, co by místní úřady mohly řešit. Monolit záhadně zmizel. 

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama