Nejstarší dechový nástroj, vytvořený našimi předky, skutečně funguje

Ulita možná sloužila jako nástroj pro svolávání ostatních v jeskynním systému / Pixabay
Francouzští vědci nechali rozeznít sedmnáct tisíc let starý hudební nástroj našich předků. Starobylou ulitu velkého mořského šneka, nejstarší nalezený dechový nástroj tohoto typu. Výsledky byly publikovány v časopise Science Advances.

Skořápka byla objevena už v roce 1931 v Pyrenejích poblíž jeskyně Marsoulas. V útrobách jeskyně na konci poslední doby ledové přebývali lidé z archeologické kultury magdalénien, jež je spojována se svrchní částí mladého paleolitu.

Tehdy si vědci nevšimli žádných umělých modifikací. Lastura, která je ozdobená červenými tečkami (připomíná jeskynní umění pravěkých lidí), podle tehdejších závěrů sloužila jako jakýsi pohár k slavnostním přípitkům. Nález byl uložen do muzea přírodní historie ve francouzském městě Toulose. A tam byl zapomenut.

Když ve třicátých letech vědci lasturu ohledali, postřehli její ulomenou špičku a otvor o průměru 3,5 centimetrů, který tak vznikl. Domnívali se, že k jejímu poškození došlo náhodou. Špička je ale nejsilnější částí plžích lastur. Z toho důvodu francouzští výzkumníci z Národního výzkumného centra v Paříži, kteří nález opětovně prohlédli, vyvodili, že k přirozenému poškození dojít nemohlo.
 
Jejich přezkoumání nasvědčuje tomu, že lastura plže byla upravena člověkem. CT sken prozradil dva otvory, které v ní mohly být vytvořeny pro instalaci jakéhosi náustku. A nádoba pro pití se rázem stala hudebním nástrojem.
 
Jeho následná zkouška, které se zhostil profesionální muzikant, odhalila jeho překvapivou zvučnost. Vědci z něj vyloudili tři tóny o síle sto decibelů metr od lastury. „Tento zvuk je spojením, přímým spojením s magdalénienskými lidmi,“ uvedla Carole Filtzová, hlavní autorka studie a vědecká pracovnice z Národního výzkumného centra.
 
„Produkovaná intenzita je úžasná,“ potvrzuje Philippe Walter, ředitel laboratoře molekulární a strukturální archeologie na Sorbonne Université a spoluautor studie. Nástroj má údajně poměrně intenzivní zvuk. V decibelech se zhruba rovná blížícímu se vozu metra. Je možné, že ulita sloužila jako nástroj pro svolávání ostatních. Význam mohla mít i pro obřadní události a rituály.
 
„Dokážete si vůbec představit, co se s tímto silným zvukem stane u vchodu do jeskyně nebo v jeskyni?“ pokračuje Walter. Pro budoucí snahu stvořit s pravěkým hudebním nástrojem nějakou hudbu bude vytvořen jeho 3D model. Francouzští výzkumníci věří, že dokáže vydat ještě více tónů.

 
Vstoupit do diskuze  (1)

Mohlo by vás zajímat

Reklama