Reklama

Lék nebo zabiják? Ibuprofen vás může zbavit bolesti i za cenu žaludečních vředů a krvácení do trávícího traktu

 
Další 3 fotografie v galerii
Až 15 % dospělých překračuje doporučené dávkování léků na bolest / Pixabay
Je dobře známým faktem, že západní civilizace až příliš často sahá k pilulkám. A jak se přesvědčíme z dnešní studie, ani ty s anti-inflamatorním (protizánětlivým) Ibuprofenem nejsou výjimkou.

Ibuprofen a další podobné prášky jsou skvělé na spousty bolestí, ale i užitečná věc může člověku uškodit, v čemž léky nejsou výjimkou. Speciálně Ibuprofen způsobuje žaludeční vředy a krvácení z trávícího traktu. Jak navíc nyní ukazuje studie z Boston University, až 15 % dospělých s nimi překračuje doporučené dávkování. Přitom z řady studií vyplývá, že kritické množství dávky ibuprofenu začíná už na hranici 2400mg/den. 

Dost z nich ho totiž bere denně, což je zvyk, jehož byste se měli rychle zbavit, jinak si v žaludku a celém gastro-intestinálním traktu obrousíte stěny erozí způsobenou právě tímto lékem. A Ibuprofen bohužel není jediný viník, zneužívání se týká obecně všech léků na bolest. Jen Ibuprofenu se ale prodá například v USA za rok na 30 miliard krabiček.

I když nejsou ne-steroidní a ne-inlamatorní léky jako Ibuprofen a jeho klony na předpis a ani návykové tak, jako jiné prášky na bolest s opioidy, jistě to neznamená, že Ibuprofen a spol není bez svých rizik a postranních efektů.

Bolest je obvykle způsobena podrážděním, což je odezva našeho imunního systému na poškození tkáně nebo nějakou věc, co nemá v těle co dělat (tříska v oku je dobrý příklad). A jak do toho zapadá Ibuprofen a další?

Ten blokuje produkci jistých enzymů, jež by produkovaly v dalším kole v organismu chemická dráždidla. Problém je hlavně v tom, že jeden z těch enzymů tvoří i povrch na žaludeční stěně, jelikož kdyby tam nebyl, tak mohou trávicí kyseliny zaútočit na žaludeční tkáň, čímž též způsobí podráždění a žaludeční vředy, na což lidé zase berou další Ibuprofen. Suma sumárum, jenom vyměníte jednu bolest za jinou.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat