Hladiny moří rostou, světová velkoměsta se naopak propadají do země

Také San Francisco čeká pravděpodobně nejistá budoucnost / Pixabay
Hladiny moří rostou, ovšem největší města na světě se naopak pod tíhou vlastního rozvoje propadají do země. Vzhledem k tomu, že hustě osídlené pobřežní lokality mohou být ohroženy o to více, vědci navrhují, aby tohle riziko bylo začleněno do klimatických modelů.

Ve městech dnes žije zhruba 50 procent lidské populace. Do roku 2050 se číslo vyšplhá až na 70 procent. Migrace z venkova je patrná ve všech částech světa. S těmito příchozími davy se rozrůstají i samotná města. Kolik váží a jak moc na půdu „tlačí“?

Se zajímavým výzkumem přišel Tom Parsons, geofyzik z vládní výzkumné agentury United States Geological Survey (USGS). Pro demonstraci váhy velkoměst mu posloužilo kalifornské San Francisco, které se rozprostírá na západním pobřeží Spojených států v ústí Sanfranciského zálivu.

Podle Parsonsových výpočtů mohlo San Francisco klesnout až o osm centimetrů. Oblast zálivu je přitom ohrožena zvyšující se hladinou moře. Do roku 2050 má stoupnout o zhruba 30 centimetrů. „Vzhledem k tomu, že se globální populace neúměrně pohybuje směrem k pobřeží, může další takový pokles s očekávaným zvýšením mořské hladiny zvýšit riziko spojené s inundací,“ vysvětluje nebezpečí Parsons.

Parsons s pomocí databáze budov vypočítal, že město, v němž žije 7,75 milionů obyvatel, může vážit 1,6 bilionů kilogramů. K ohnutí litosféry pod nohama obyvatel San Francisca by taková váha skutečně stačit mohla.
 
Výsledných osm centimetrů je ale pouze jen opatrný odhad. Výpočty nebraly v potaz dopravní infrastrukturu, vozidla, lidi a odpad. Do půdy se „potápějící“ města jsou pravděpodobně ve všech částech světa, ačkoliv rychlost procesu závisí na místní geologii. Zároveň v tom hraje roli i pohyb tektonických desek a odčerpávání podzemní vody.
 
I když byl výzkum zaměřen pouze na San Frencisco, je na místě s těmito analýzami pokračovat a upravit stávající klimatické modely o narůstajících hladinách moří. Riziko zaplavení pobřežních měst totiž může být větší, než jsme si mysleli.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama