- Radek Chlup
- Věda a vesmír
- 18. února 2021
- 10:08
Hladiny moří rostou, světová velkoměsta se naopak propadají do země
Ve městech dnes žije zhruba 50 procent lidské populace. Do roku 2050 se číslo vyšplhá až na 70 procent. Migrace z venkova je patrná ve všech částech světa. S těmito příchozími davy se rozrůstají i samotná města. Kolik váží a jak moc na půdu „tlačí“?
Se zajímavým výzkumem přišel Tom Parsons, geofyzik z vládní výzkumné agentury United States Geological Survey (USGS). Pro demonstraci váhy velkoměst mu posloužilo kalifornské San Francisco, které se rozprostírá na západním pobřeží Spojených států v ústí Sanfranciského zálivu.
Podle Parsonsových výpočtů mohlo San Francisco klesnout až o osm centimetrů. Oblast zálivu je přitom ohrožena zvyšující se hladinou moře. Do roku 2050 má stoupnout o zhruba 30 centimetrů. „Vzhledem k tomu, že se globální populace neúměrně pohybuje směrem k pobřeží, může další takový pokles s očekávaným zvýšením mořské hladiny zvýšit riziko spojené s inundací,“ vysvětluje nebezpečí Parsons.
Parsons s pomocí databáze budov vypočítal, že město, v němž žije 7,75 milionů obyvatel, může vážit 1,6 bilionů kilogramů. K ohnutí litosféry pod nohama obyvatel San Francisca by taková váha skutečně stačit mohla.
Výsledných osm centimetrů je ale pouze jen opatrný odhad. Výpočty nebraly v potaz dopravní infrastrukturu, vozidla, lidi a odpad. Do půdy se „potápějící“ města jsou pravděpodobně ve všech částech světa, ačkoliv rychlost procesu závisí na místní geologii. Zároveň v tom hraje roli i pohyb tektonických desek a odčerpávání podzemní vody.
I když byl výzkum zaměřen pouze na San Frencisco, je na místě s těmito analýzami pokračovat a upravit stávající klimatické modely o narůstajících hladinách moří. Riziko zaplavení pobřežních měst totiž může být větší, než jsme si mysleli.
Sdílení
Twitter
Komentáře
Email