Ptakoještěr obličejem připomínal roztomilé tvory z Hvězdných válek

Pterosauří fosilie jsou vzácnější než dinosauří ze stejného období. / Zhao Chuang, PeerJ
Před 160 miliony lety žil v severní Číně podivný ptakoještěr připomínající hybrida vrabce, žáby a mopsa. Tvoreček s výrazně velkýma očima jako kdyby z nejnovějších dílů Hvězdných válek vylétl.

Ptakoještěry si představujeme jako pravěká letadla s dlouhými, silnými zobáky a slunce zastiňujícími křídly, která z těchto létavých plazů činila globální letce. Vedle nich ale v druhohorních pralesích poletovali mnohem menší, představě pterosaura vzdálenější druhy. Mezi nimi i nově popsaný Sinomacrops bondei z rodu anurognathus.

Mezinárodní tým vědců Sinomacropsovu rozdrcenou fosilii našel mezi skalami v provincii Chu-pej v severní Číně. Rentgenové snímkování prozradilo jeho vzhled, zvířecí druh a životní styl. Výsledky publikované v odborném časopise Peerj jej vyobrazují jako ptakoještěra o velikosti vrabce se sraženou tváří připomínající mopse a párem velkých očí umožňujících dobrý zrak pod hustými korunami stromů. Ptakoještěr byl zarostlý ochlupením připomínajícím štětiny.

Díky tomu, že je to poprvé, co fosilie umožnila pohled na anurognathusovu lebku zboku, mohli S. bondei rekonstruovat mnohem přesněji. Na základě rekonstrukce si fanoušci Hvězdných válek všimli nápadné podobnosti s porgy, roztomilými „kuřaty“ žijícími v nejnovějších pokračováních populárního filmu na březích planety Ahch-To. Vypadá to, že porgové žili před 164 až 158 miliony lety také v Číně.
 
O rozmanitosti ptakoještěrů také vypovídá opičí ptakoještěr žijící v jurských severočínských lesích. Kunpengopterus antipollicatus, jednodušeji Monkeydactyl, lezl po větvích stromů s pomocí protilehlých palců s mrštností opice. Neobvyklá a výjimečně zachovalá fosilie byla objevena v provincii Lianong ve Tiaojishanské formaci na severovýchodě Číny.
 
Pterosauří fosilie jsou vzácnější než dinosauří ze stejného období. Aby ptakoještěři mohli létat, jejich kosti byly tenké a duté. Vzhledem ke křehkosti se však málokdy dochovají. U drobných druhů, jako je S. bondei nebo Monkeydactyl, se drobné kůstky zachovaly jen výjimečně a většinou ve špatném stavu. O to vzácnější tyto nálezy jsou.

Mohlo by vás zajímat

Reklama