Rukopis s Einsteinovou slavnou rovnicí byl vydražen za více než milion dolarů

Géniova rovnice ve skutečnosti znamená, že pokud má záření energii, má také hmotnost / Pixabay
Rukopis s nejslavnější rovnicí lidské historie "E=mc²", jejímž autorem se stal v roce 1905 vizionář a slavný fyzik Albert Einstein a která je dodnes pro fyziku neocenitelná, byl v aukci prodán anonymnímu sběrateli za 1,2 milionu dolarů (přes 25 milionů korun).

Podle archivářů z Einstein Papers Project a Hebrejské univerzity v Jeruzalémě je rukopis jedním za čtyř dokumentů, na němž se rovnice dochovala. Pro fyziku je tedy neuvěřitelně vzácný.

List byl určen fyzikovi Ludwiku Silbersteinovi, který některé Einsteinovy teorie zpochybňoval. „Na vaši otázku se dá odpovědět bez jakékoliv erudice vzorem E=mc²,“ stojí v dopise, v němž fyzik rovnici použil ve svém výkladu.

Aukční síň RR Auction v Bostonu původně cenu rukopisu stanovila na 400 000 dolarů. „Artefakt“ si z internetové aukce, která trvala od 13. do 20. května 2021, za třikrát tak velkou cenu odnesl neznámý sběratel. List přitom byl po dlouhou dobu uchován v Silbersteinově archivu. Do dražby jej poslala jeho rodina.
 
Rovnice E=mc² popsaná Albertem Einsteinem ve speciální teorii relativity patří mezi nejslavnější rovnice všech dob. I přesto je však mnohdy vykládána mylně. Podle některých informací totiž vyjadřuje vztah mezi energií a hmotou.
 
Géniova rovnice ve skutečnosti znamená, že pokud má záření energii, má také hmotnost. V rovnici se totiž žádná hmota nenachází, pouze hmotnost coby vlastnost.
 
 

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama