Korál, který přežil cyklóny i bělení, je nadějí do budoucna

Muga dhambi je nejširší a šestý nejvyšší korál Velkého bariérového útesu / Pixabay
Korál, který je skutečně unikátní. To je Muga dhambi náležící k Velkému bariérovému útesu. Vědci korál považují za zázrak a naději do budoucna. Důvodem je jeho dlouhověkost a odolnost vůči klimatické krizi a znečišťování moří a oceánů.

Korál se nachází nedaleko pobřeží ostrova Goolboodi v severovýchodní Austrálii. Domorodými správci ostrova, lidmi z manbarrské kultury, byl pojmenován jako Muga dhambi, což v překladu znamená „velký korál“.

Jedná se o nejširší a šestý nejvyšší korál Velkého bariérového útesu. V průměru měří 10,4 metrů, výšku má pak 5 metrů. 

„Je to samostatný korál a takových moc nevidíme,“ řekl Nathan Cook, mořský vědec z poradenské firmy v oblasti klimatu a životního prostředí Reef Ecologic, která sídlí v australském městě Townsville.
 
Na základě výšky a odhadovaného růstu korálu Cook se svým týmem vypočítal, že je Muga dhambi starý zhruba 421 až 438 let. Pamatuje tedy časy před kolonizací Austrálie, přežil 80 cyklonů a 99 událostí bělení.
 
Dnes se přitom o korálech v drtivé většině případů bavíme ve stylu nekrologu. „Vědět, že tyto korály existují a přetrvávají tak dlouho, pomáhá získat opět pocit naděje do budoucna,“ řekl Cook.
 
Zdroj: Scientific Reports

Mohlo by vás zajímat

Reklama