- Radek Chlup
- Věda a vesmír
- 24. září 2021
- 11:56
Klimatologové vysvětlili vznik obří ozonové díry nad Arktidou v minulém roce
Satelitní data a klimatické simulace demonstrovaly, že vysoké teploty nad severním Pacifikem mají schopnost snižovat teplotu nad Arktidou. Tyto chladné větry proudí od zimy až do jara a produkují polární mraky.
Na severním a jižním pólu jsou tyto mraky klíčovým prvkem v poškozování ozonové vrstvy. Na jejich povrchu totiž probíhají chemické procesy, které ji pomáhají ničit.
Podle aktuální studie jsou tyto chemické látky stále ve vzduchu a stačí k tomu, aby ozonovou vrstvu ve stratosféře na jaře opět oslabily. „Tyto výsledky rovněž naznačují, že dojde v blízké budoucnosti k závažnému úbytku ozonu, pokud budou tyto teplotní anomálie v severním Pacifiku dostatečně silné,“ prohlásil vědec Yongyun Hu z Pekingské univerzity.
Aktuální výzkum by mohl vysvětlit také ztrátu ozonu v minulosti. V roce 2011 se nad Arktidou otevřela velká ozonová díra. Klimatologové nevěděli, proč se tak stalo, ale experti se teď domnívají, že za tím rovněž stálo nebývale teplé klima nad severním Pacifikem.
Zatím nelze říci, zda se vlastně bavíme o přirozené dynamice či globálním oteplování. Je ale nesporné, že zemské oceány se v důsledku klimatických změn ohřívají, což může mít vliv.
Zdroj: Advances in Atmospheric Sciences
Sdílení
Twitter
Komentáře
Email