Dnes startuje Noc vědců, proběhne online i fyzicky ve 42 městech

Program s tématem ČAS nabídnou univerzity, vědecká a výzkumná centra i hvězdárny / Noc vědců/AV ČR
Letošní Noc vědců startuje 24. září, tentokrát v „hybridní“ podobě, fyzicky i online. Program s tématem ČAS nabídnou nejen univerzity, ale také vědecká a výzkumná centra nebo hvězdárny či planetária po celé České republice. Do programu se zapojuje celkem 42 měst v České republice.

Noc vědců obvykle nabízí jeden večer napěchovaný vědou, a jinak tomu nebude ani letos. Návštěvníkům pomůže v orientaci na jednotlivých místech aktualizovaná mobilní aplikace ke stažení pro aplikaci  Android a iOS. Ta má být lidem průvodcem v kapse.

Kvůli nejisté epidemické situaci si ale většina pořadatelů přichystala také online podobu programu. Díky ní mohou návštěvníci nahlédnout do odlehlých míst či laboratoří, které běžně nelze pro veřejnost otevřít. Další výhodou je, že online program je dostupný po delší dobu a účastníci si tak mohou Noc vědců vychutnávat až do konce roku.

V Praze a okolí se do Noci vědců letos zapojuje 28 institucí. Akce se poprvé účastní například Vysoká škola ekonomická, jejímž hlavním lákadlem je úniková hra DATA ADVENTURE. Zábavně naučnou formou přibližuje téma času, dat a peněz. Pražští návštěvníci se mohou těšit na pestrý program, který si pro ně připravily i další univerzity, jako je Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, která zve na Procházku labyrintem VŠCHT Praha do budoucnosti, Univerzita Karlova, České vysoké učení technické nebo Česká zemědělská univerzita, která láká na přednášku Psi a jejich orientace v čase a prostoru.

Milovníci piva si přijdou na své ve Výzkumném ústavu pivovarském a sladařském, kde se názorně přesvědčí o tom, co čas udělá s pivem, do programu se zapojuje i Akademie věd ČR s chemickými pokusy pro děti a mnoha komentovanými ukázkami, Planetum Planetárium Praha s vědeckou show Páni času a také Štefánikova hvězdárna.

Oblíbená popularizační akce připadá na poslední zářijový pátek, tedy 24. září, a to v celé Evropě. Specialitou českých pořadatelů Noci vědců je každoročně jiné ústřední téma. Tím letošním je ČAS. „Ten vnímáme nejenom jako fyzikální veličinu, naopak vybízí k velké představivosti. Můžeme se bavit o čase ve spojitosti s životní změnou, s vývojem technologií nebo s lékařstvím. O poločase rozpadu ve smyslu úvahy nad společností nebo likvidací odpadů,“ zamýšlí se nad pojetím Jitřenka Navrátilová, zástupce ostravského národního koordinátora Noci vědců. Kompletní program je zveřejněn na www.nocvedcu.cz.

Zdroj: AV ČR

Mohlo by vás zajímat

Reklama