DNA analýza prozradila dalšího předka současné japonské populace

Třetího předka současné japonské populace prozradila kosterní DNA analýza / Pixabay
Vědci přepisují historii Japonska. Našli třetího předka současné japonské populace, který se na kontinent přistěhoval před asi 2000 lety. Prozradila to kosterní DNA analýza. Jeho původ je ale není znám.

Podle dřívějších výzkumů byly hlavními dvěma předky moderní populace v Japonsku lovci a sběrači z období Jomon (13 000 př.n.l. až 300 př.n.l.) a zemědělci, kteří se přistěhovali během období Yayoi (900 př.n.l. až 300 n.l.).

DNA analýza nalezených starověkých kostí ale prozradila třetího genetického předka z období Kofun (300 n.l. až 700 n.l.). Jedná se o tajemnou skupinu lidí, která neznámo odkud migrovala do Japonska.

„Jsme skutečně nadšení ze zjištění tripartitní struktury japonské populace,“ řekl pro Live Science Shigeki Nakagome, hlavní autor studie a odborný asistent na lékařské fakultě Trinity College Dublin.
 
Lovci a sběrači se v Japonsku mohli objevit před 20 000 lety a po tisíce let udržovat velmi malou populaci o 1000 jedincích. Existují však důkazy o tom, že žili v Japonsku lidé již před 38 000 lety během mladého paleolitu. O těchto lidech je známo jen velmi málo.
 
Jednou z hypotéz je, že to byli předkové lidí z období Jomona. Druhou teorií je, že lidé z období Jomona původně pocházeli z východní Asie a překročili Korejský průliv během posledního glaciálního maxima před 28 000 lety, když byla voda zamrzlá.
 
Zdroj: Science Advances

Mohlo by vás zajímat

Reklama