Velká oxidační událost byla postupná, celý proces trval desítky milionů let

Sinice čerpaly sluneční světlo a „vydechovaly” kyslík zhruba 400 milionů let / Pixabay
Život na Zemi by nemohl bez kyslíku existovat. Ale ne vždy byla Země planetou, jak ji známe dnes. Až před 2,4 miliardami let došlo k takzvané Velké oxidační události, která naší planetě vdechla život.

Vědci nyní vyřešili otázky týkající se toho, jak dlouho tento proces trval. Byl postupný a začal ještě dlouho předtím.

Existují dva scénáře o podobě Velké oxidační události. Podle té první k tomu došlo dříve, ale proces trval déle. Druhá myšlenka jde opačnou cestou. K události došlo později, byla ale mnohem rychlejší. Tato neshoda vznikla díky různým interpretacím fosilních záznamů.

S odpovědí přicházejí vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT). Analýzou genomu tisíců bakteriálních druhů, včetně sinic, určili interakce mezi bakteriemi a jejich stářím. Hledali přitom horizontální přenos genů, při němž po sobě bakterie buď geny dědí, nebo je získají od jiné bakterie, kterou „pozřou”.
 
Tyto vztahy je možné přiřadit k určitému datování. Například mohou vzniknout modely molekulárních hodin využívající genetické sekvence organismů ke sledování historie genetických změn.
 
Odborníci z MIT díky tomu našli společného předka všech dnešních sinic, který pochází z doby před 2,9 miliard let. Předkové těchto předků se od nefotosyntetických bakterií odštěpili před 3,4 miliardami let. Fotosyntéza se mohla vyvinout někde mezi těmito dvěma daty.
 
Podle následného modelu sinice fotosyntetizovaly 360 milionů let před Velkou oxidační událostí. Podporuje to hypotézu pomalého procesu. Sinice čerpaly sluneční světlo a „vydechovaly” kyslík zhruba 400 milionů let. Podle expertů totiž vše, co se děje v přírodě, začíná od zárodku.
 
„Naše studie vrhá nové světlo na historii okysličování Země. Novými způsoby překlenuje fosilní záznamy genomickými daty, včetně horizontálních genových přenosů,” tvrdí Timothy Lyons, biogeochemik na Kalifornské univerzitě v Riverside.
 
Zdroj: Proceedings of the Royal Society B

Mohlo by vás zajímat

Reklama