Nový lék může vrátit chůzi lidem se závažně poškozenou míchou

Výzkumný tým doufá v povolení klinických testů / Pixabay
Vědci mají v rukou účinnou léčbu, která vyléčila poraněnou míchu u myší. Hlodavci mohli po čtyřech týdnech opět chodit po všech čtyřech. Výzkumný tým doufá v povolení klinických testů.

Za průlomem v medicíně stojí vědci ze Severozápadní univerzity v Americe. Byli by rádi, kdyby lék schválil příští rok Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

„Cílem našeho výzkumu bylo vyvinout terapii, aby se zabránilo ochrnutí jedinců po po velkém traumatu či nemoci,” řekl výzkumník Samuel Stupp ze Severozápadní univerzity, který studii vedl.

Stuppův lék je založen na syntetizovaných supramolekulárních peptidových fibrinových skeletech nesoucích dvě peptidové sekvence, které podporují regeneraci nervů, jednu, která snižuje gliální zjizvení, a druhou, která podporuje tvorbu krevních cév.
 
Přípravek byl následně injikován jako gel do tkáně obklopující míchu laboratorních myší 24 hodin poté, co byla provedena incize v jejich páteřích. O čtyři týdny později myši, které dostaly léčbu, znovu získaly schopnost chodit téměř stejně dobře jako před zraněním.
 
Při následné analýze páteře a úspěšnosti léčby vědci zjistili regeneraci přerušených rozšíření neuronů nazývaných axony. Také se výrazně zmenšila zjizvená tkáň, která může fungovat jako fyzická bariéra regenerace.
 
Zdroj: Science

Mohlo by vás zajímat

Reklama