Fyzici poprvé detekovali v urychlovači částic LHC neutrina

V zařízení CERN poblíž Ženevy bylo učiněno šest detekcí neutrin / CERN
Fyzici učinili průlom. V urychlovači částic zvaném Velký hadronový urychlovač (LHC) detekovali neutrina. Úspěch otevírá novou cestu pro výzkum těchto ve vesmíru běžných, přesto tajemných částic.

V zařízení CERN poblíž Ženevy ve Švýcarsku bylo učiněno v roce 2018 šest detekcí neutrin v rámci experimentu Forward Search Experiment (FASER). „Před tímto projektem jsme nikdy neviděli v urychlovači částic jakékoliv známky neutrin,” řekl fyzik Jonathan Feng z Kalifornské univerzity v Irvine. „Tento průlom je krokem v rozvoji porozumění těchto nepolapitelných částic a jejich role ve vesmíru.”

Neutrina byla detekována s pomocí emulzního detektoru v roce 2018 a od té doby se je snažili fyzici potvrdit. Přístroj se skládal z olověných a wolframových destiček a vrstev emulze. Během částicových srážek v LHC narážejí neutrina do jader v hustých kovech a produkují částice procházející těmito vrstvami emulze.

Zanechávají po sobě po zpracování viditelné stopy. Emulze údajně funguje jako takový film. Pokud tento film vystavíme světlu, uvidíme na něm stopy po fotonech. Následně lze určit typ neutrina.
 
„Za prvé, ověřili jsme si, že je poloha před interakčním bodem detektoru ATLAS na LHC tím správným místem pro detekci neutrin v urychlovači,” pokračuje Feng. „Za druhé, naše úsilí prokázalo účinnost emulzního detektoru k pozorování druhů interakcí neutrin.”
 
Použitý pilotní emulzní detektor je malý detektor vážící asi 29 kilogramů, který byl umístěn 400 metrů od interakčního bodu ATLAS. Tým fyziků pracuje na plné verzi o 1100 kilogramech, která bude výrazně citlivější a bude schopněji rozlišovat jednotlivé typy neutrin.
 
Zdroj: Physical Review D

Mohlo by vás zajímat

Reklama