Nejnebezpečnější pavouk v Austrálii dokáže kusadly prokousnout i lidský nehet

Jed tohoto agresivního pavouka může být ve velkých dávkách člověku smrtící / Tirin/Wikimedia Commons
Austrálie je známá výskytem velkého množství různých jedovatých pavouků. Nyní zoo v Novém Jižním Walesu adaptovala jednoho extrémně nebezpečného pavouka, který má tak silná kusadla, že dokáže prokousnout lidský nehet jako papír.

Sklípkanec jedovatý (Atrax robustus) patří do skupiny takzvaných trychtýřovitých pavouků, kteří chytají kořist do trychtýřovitých sítí. Je to jeden z nejjedovatějších pavouků na světě a nejnebezpečnější pavouk v Austrálii, přičemž se vyznačuje velkou agresivitou.

Má velká, dlouhá a silná kusadla, kterými dokáže prokousnout i lidský nehet, přičemž jeho rozpětí nohou je dvojnásobně větší než u většiny ostatních členů tohoto druhu.

Jejich jed může být ve velkých dávkách člověku smrtící. Zvláštní je ale to, že jiným savcům, jako jsou kočky a psi, tolik nevadí. Vědcům není jasné, proč jed funguje tak, aby ohrožoval i lidi, ale domnívají se, že jde o náhodné vedlejší účinky smrtícího koktejlu, který je určen pro hmyz. Kousnutí jsou však naštěstí vzácná. Jde o 30 až 40 incidentů ročně.
 
Jedna samice sklípkance jedovatého byla nedávno předána zoo v Novém Jižním Walesu za účelem přípravy protijedu, díky němuž v poslední době nedochází k žádným úmrtím. Ten vědci vyrábějí ze samotného jedu pavouka, který od něj musejí odebrat.
 
Vědci také doufají, že najdou v jedu užitečné proteiny, které by snižovaly následky infarktů či prodlužovaly život srdce po transplantaci.
 
Zdroj: ScienceAlert

Mohlo by vás zajímat

Reklama