Reklama

Ohnivý kruh se probouzí: Vědci se obávají série masivních zemětřesení po celém světě

 
Další 3 fotografie v galerii
V Ohnivém kruhu je 450 vulkánů a odehraje se zde 90 % zemětřesení / Pixabay
Celou řadu relativně silných zemětřesení v těchto dnech zaznamenali v USA. A některé z nich nedaleko známého Ohnivého kruhu („Ring of Fire", což je zóna dlouhá celkově 40 tisíc kilometrů a náchylná na sopečné erupce i zemětřesení).

To zvedá mezi vědci pochopitelně nejedno starostlivé obočí, zda nás opět nečeká nějaká pořádná obdobná masivní přírodní nadílka po celém světě.

Poslední (a nejsilnější) z těchto otřesů proběhl v oblasti Aljašky a také v Oklahomě (4,3 magnituda). To jen chvíli poté, co podobná sprška miniotřesů postihla Kalifornii a experti varují, aby každý, koho se to týká „raději měl svoji soupravu na přežití zemětřesení připravenou u sebe". Jak Aljaška, tak i Kalifornie jsou čestnými členy „Ohnivého kruhu" - legendární oblasti, kde zdaleka nejčastěji dochází k podobným případům a kde je 450 vulkánů a odehraje se 90 % zemětřesení.

I když se těmito oblastmi přehnaly miniaturních zemětřesní desítky, stále to není nic velkého a škody jsou téměř nulové, stejně jako zranění v těchto místech. Zatím to nejhorší z poslední doby v těchto oblastech bylo zemětřesení z Channel Islands (5,3 magnituda, což je na hranici nebezpečí, když máte epicentrum přímo pod vašima nohama).

Lidé jsou vyděšení hlavně z toho, že podobná sprška minizemětřesení proběhla již v únoru, kdy se otřásla Pacifická deska (též Tichomořská, je to oceánská tektonická deska, která se rozkládá pod větší částí Tichého oceánu). A v lednu došlo k dalším čtyřem masivnějším otřesům, které způsobily čtyři katastrofy (zemětřesení zasáhlo Japonsko, Guam a Taiwan – 6,4 magnituda, kdy zemřelo 17 lidí a zranilo se přes 180).

Někteří odborníci jsou zkrátka přesvědčeni, že to je signál příchodu něčeho většího, co se zatím ještě jen "peče" pod našima nohama. Na druhou stranu prý případy napříč celým Ohnivým kruhem nejsou nijak spojeny a vždy jde o náhodný souběh a žádný „domino" efekt zde prakticky zatím není pozorován. 

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat