Sluneční záření podle ekologů čistí vodu od ropných skvrn efektivněji, než se dříve myslelo

Sluneční záření by mohlo eliminovat 3 až 17 procent povrchové ropy na hladině moře / Pixabay
Sluneční záření podle nové studie eliminovalo z povrchu vody v Mexickém zálivu až 17 procent ropy po úniku z vrtné plošiny Deepwater Horizon.

Sluneční záření hraje při čištění vody od ropných skvrn významnější roli, než se dříve myslelo, tvrdí výzkumníci.

Když sluneční záření dopadá na ropné skvrny v moři, dochází k chemickým reakcím, díky nimž se olej mění na jiné chemické sloučeniny. Některé z těchto reakcí mohou zvýšit efektivitu rozpouštění oleje ve vodě.

Existuje ale málo údajů o tom, kolik oleje se přesně rozpustí. Aby to ekologové z Oceánografického institutu Woods Hole v americkém státě Massachusetts posoudili, ozářili v laboratoři LED osvětlením, které emituje vlnové délky jako sluneční světlo, vzorky oleje uniklého do moře po havárii vrtné plošiny Deepwater Horizon v roce 2010.
 
Ozářený olej následně vědci analyzovali, aby zjistili, jaké jeho množství se přeměnilo na organický uhlík, píše web Science News. Podle výsledků analýzy publikovaných v časopise Science Advances tento proces ovlivňuje tloušťka vrstvy oleje a vlnová délka světla.
 
Delší vlnové délky směrem k červenému konci spektra degradovaly méně oleje. Podle ekologů to může být tím, že tyto vlnové délky snáze rozptyluje voda než v případě kratších vlnových délek.

Jak dlouho byl olej vystaven záření údajně nebylo podstatné. Přestože odborníci netestovali vliv sezónnosti a rozdíly v zeměpisných šířkách, podle počítačových simulací založených na laboratorních datech záleží i na těchto faktorech.
 
Na základě těchto simulací experti odhadují, že sluneční záření mohlo eliminovat 3 až 17 procent povrchové ropy na hladině moře pocházející z úniku Deepwater Horizon. Jaké mohou mít dopady na mořské ekosystémy sloučeniny vznikající rozpouštěním oleje není známo, upozorňují vědci. Tento proces je ale podle nich efektivnější, než si mysleli.
 
Zdroj: Science News, Science Advances

Mohlo by vás zajímat

Reklama