Zamoření okolních zemí radiací kvůli bojům v Černobylu údajně nehrozí

Není jasné, proč ruská armáda na Černobyl zaútočila / Pixabay
V případě zásahu úložiště radioaktivního odpadu v Černobylu nehrozí nebezpečí pro okolní evropské země, řekla Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB).

Reagovala tak na tvrzení poradce ukrajinského ministra vnitra Antona Heraščenka, který varoval země EU před rozptýlením radioaktivního prachu.

Ruští vojáci krátce po čtvrtečním zahájení invaze na Ukrajinu a tuhých bojích obsadili ukrajinskými vojáky střežený areál černobylské elektrárny. K tomu se vyjádřil poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko. Podle něj hrozí rozptýlení radioaktivního prachu po celé EU.

Předsedkyně SÚJB Dana Drábová však uvedla, že tento černý scénář nehrozí, píše web Live Science. Případný zásah uložiště může vést maximálně k rozptýlení radioaktivního prachu na vzdálenost několika kilometrů. V samotném sarkofágu o hmotnosti 32 000 tun zakrývajícím havarovaný jaderný blok už nejsou žádné radionuklidy s potenciálem způsobit událost rozsahem podobnou roku 1986.
 
„Pokud vím, tak je tam sklad vyhořelého paliva. Bezprostřední nebezpečí nevidím,” říká energetický expert a poradce investiční skupiny J&T. Podle Ukrajinské agentury pro jadernou energetiku však přesuny nepřátelských vojsk rozdmýchaly radioaktivitu v komplexu. Podle dostupných informací se v Černobylu zvýšila radioaktivita dvacetkrát oproti normálu.
 
Není jasné, proč ruská armáda na Černobyl zaútočila. Panují obavy, že vojáci na elektrárnu zaútočili s cílem rozšířit radioaktivitu v lokalitě i širším okolí. Podle bývalého zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míle je tohle však nepravděpodobné. Radiace by totiž zasáhla i ruské vojáky.
 
Zdroj: Live Science

Mohlo by vás zajímat

Reklama