Vědci z Brna získali mezinárodní ocenění za unikátní technologii pro diagnostiku srdce

VDI monitor je zcela nové zařízení, které využívá původní myšlenku ultra vysokofrekvenčního EKG / Pixabay
VDI monitor neboli jednoduchá a neinvazivní cesta, jak co nejefektivněji implantovat kardiostimulátor. Právě tato technologie vyvinutá vědci z Ústavu přístrojové techniky AV ČR v Brně ve spolupráci s partnery zvítězila na začátku dubna v přehlídce technologií a inovací, která byla součást mezinárodní konference European Heart Rhythm Association 2022 v Kodani.

Nová technologie VDI monitor zobrazuje dle informací na webu AV ČR neinvazivním způsobem elektrickou aktivaci srdečních komor.  

„VDI monitor je zcela nové zařízení, které využívá původní myšlenku ultra vysokofrekvenčního EKG. Tato technologie představuje v kardiologii revoluční přístup a je zdrojem nových informací,“ říká Pavel Jurák z Ústavu přístrojové techniky AV ČR, který technologii za vědecký tým v Kodani prezentoval.

Hlavní aplikační oblastí je podle něj kardiostimulační léčba. „VDI technologie díky komfortnímu užití a real-time řešení umožňuje jednodušší a efektivní zavádění nových kardiostimulačních postupů, které výrazně zvyšují kvalitu a délku života,“ vysvětluje Pavel Jurák.

Mezinárodní konference European Heart Rhythm Association (EHRA) se účastnilo na 4 300 špičkových kardiologů a vědeckých pracovníků. VDI zvítězil v kategorii přínos v technologiích a inovacích, do níž se přihlásilo celkem 16 technologií z celého světa.

VDI technologie se stala základem nového stejnojmenného startupu, na kterém se podílí společně s ÚPT i další partneři, kteří přispěli k jejímu vývoji – mimo jiné Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, Univerzita Karlova a společnost Cardion.

Zdroj: AV ČR, European Heart Rhythm Association

Mohlo by vás zajímat

Reklama