Tropické dny lze zvládnout správným pitným režimem

Dodržovat správný pitný režim je důležité po celý rok, nejenom v létě / Pixabay
V posledních letech sužují nejenom Českou republiku, ale prakticky celou Evropu během letních období nezvykle vysoké teploty a sucho. Tyto extrémy mají pochopitelně vliv i na člověka.

Právě proto jsme se zeptali známého odborníka, předního českého nefrologa a obezitologa, profesora Vladimíra Teplana, který působí již řadu let na Poliklinice Modřany, zejména na to, jak přežít tyto velmi horké dny bez úhony z hlediska příjmu potravy a především tekutin.

Jak je důležitý pitný režim právě v současných horkých letních dnech?
 
Pokud nastanou tropické dny (tedy dny, kdy teploty vystoupají nad 30 stupňů Celsia), tak je velmi důležité striktně dodržovat pitný režim. Zásadní je příjem nízkoenergetických tekutin, za nejlepší považuji čistou vodu nebo případně studený či vlažný čaj. Celkový příjem tekutin by měl být nejenom v těchto horkých dnech kolem 2,5 litru denně.
 
Doporučoval bych začít ráno jídelníček vypitím půl litru vlažné vody, pak ideálně sníst nějaký salát a potom si dopřát nějakou, jen malou, porci jídla. Důležité je také jíst pomalu, cca každé tři hodiny a každé jídlo zapíjet dostatkem tekutin.
 
A má se pít jenom, když má člověk žízeň, nebo pravidelně během celého dne?
 
Jak jsem již zmínil pitný režim je základem, doporučoval bych přijímat nízkoenergetické tekutiny pravidelně několikrát denně a také je dobré dostatečně se napít večer před spaním.
 
Rád bych ovšem zdůraznil, že dodržovat správný pitný režim je důležité po celý rok, nejenom tedy v létě nebo na jaře, kdy jsou horké dny a kdy se tato problematika obecně nejvíce řeší v médiích. Navíc z hlediska ideálního pitného režimu může být špatně nejenom málo tekutin, ale i moc. Nárazově velké množství tekutin totiž může silně zatížit organismus a ohrozit tak funkci ledvin.
 
Velmi důležité je udržování pitného režimu u starších jedinců, kde již není zcela funkční schopnost dostatečné koncentrace moči v ledvinách a tito lidé jsou v ohrožení ztráty vody a minerálů vedoucí k tzv. dehydrataci. Ta pak může vést k oběhovým obtížím často spojeným s poklesem krevního tlaku a nebezpečím pádu a někdy i přechodné poruše vědomí. Navíc, pocit žízně u seniorů je často snížen.
 
Jak tedy na sobě člověk vlastně pozná, že je dehydratovaný?
 
Velmi dobrým indikátorem vhodného pitného režimu může být, pro někoho možná překvapivě, samotná moč. Jestliže člověk chodí na záchod pouze párkrát za den, přičemž jeho moč má tmavší barvu, tak pravděpodobně bude trpět akutním nedostatkem tekutin.
 
V případě, že budete naopak chodit extrémně často „na malou“ a zároveň se třeba potit více než jindy, pak je dobré pít raději o něco méně. Je důležité také zdůraznit, že ani obecně oblíbená káva, nebo různé energy drinky se vůbec nezapočítávají do zdravého pitného režimu.
 
A jak se obecně projeví, že člověk pije dlouhodobě málo tekutin?

Pokud nebudete dodržovat správný pitný režim, tak můžete mít nejenom oschlé rty
a nepříjemné sucho v ústech, ale můžete mít snížený krevní tlak a cítit nepříjemné bušení srdce. Dalšími doprovodnými jevy může být také vysušená pokožka a nepříjemné tlaky v okolí žaludku.
 
Jestliže příjem tekutin není včas upraven, dochází často k opakovaným bolestem hlavy, následně může dojít až k selhání ledvin, dokonce i ke vzniku ledvinových kamenů.
 
Na závěr si můžeme prozradit, jak nejlépe si udržet vlastní ledviny v dobrém stavu.
 
Správný pitný režim jsme jž zmínili, důležité je ovšem i zdravě jíst (hodně syrové zeleniny a ovoce), obecně pravidelně sledovat hmotnost a také krevní tlak a hladinu cukru v krvi. Nesmí chybět ani dostatek sportovních aktivit, nebo alespoň rychlé chůze, a doporučuji zcela se vyhnout cigaretám.

Zdroj: Autorský článek

Mohlo by vás zajímat

Reklama