- Martin Pokorný
- Věda a vesmír
- 25. září 2022
- 10:45
Již v pátek během Noci vědců zažijete vědu všemi smysly
Zájemci se vydají na výzkumnou hru do nitra hmoty, zajdou do čichové a hmatové laboratoře, navštíví jurtu v centru Prahy. Program nabízí i aktuální přednášky a divadlo. Noc vědců je otevřená všem věkovým skupinám a je zdarma. Věda je studnicí zajímavostí a fascinujících úkazů a umí být i zdrojem zábavy. O tom chce lidi přesvědčit v průběhu Noci vědců i Akademie věd ČR.
Umožní jim proto večer a v noci navštívit místa, kam se veřejnost nedostane ani ve dne. A protože téma zní „Všemi smysly“, zájemci si budou moci vědecký výzkum nejen osahat, ale také k němu doslova přičichnout.
Připravené je také taneční vystoupení a interaktivní divadelní performance o zrodu parfémů. Atmosféru ztemnělé novorenesanční budovy architekta Vojtěcha Ignáce Ullmanna dotvoří aktuální výstava Československo v Orientu, Orient v Československu.
Jurta v centru Prahy, výprava do hmoty i chemická show
Fyzikální ústav AV ČR v hlavním městě přivítá rodiny s dětmi při akční výzkumné hře, ve které se obrazně vypraví až do nitra hmoty, Ústav organické chemie a biochemie AV ČR zve na molekulární koncert a chemickou show a také do spletitých a tajných chodeb budovy pracoviště. V Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR bude připravená molekulární gastronomie, chemické divadlo nebo čichací kvíz.
Na Střeleckém ostrově přes den vyroste mongolská jurta, do jejíž stavby se případní zájemci mohou zapojit 30. září ráno. Připomíná 100 let vzniku Orientálního ústavu AV ČR a doprovází ji venkovní výstava s názvem Bohužel.
Uvnitř jurty se lidé můžou ponořit do orientálního čtení či debaty s orientalisty nad šálkem čaje. Večer rozezní arabská folková kapela.
Brno, Dolní Břežany, Liběchov i jižní Čechy
Noc vědců láká návštěvníky nejen v Praze, ale po celé republice – v Brně jim otevře brány Ústav fyziky materiálů AV ČR, který chystá pátrací hru pro děti i dospělé, či Biofyzikální ústav AV ČR. V Drásově u Brna se lidé ponoří do světa řas: zjistí, jak a proč se řasy využívají v kosmetice, jako doplňky stravy nebo mikročističky odpadních vod.
Co zvířata vnímají v naprosté tmě a tichu, se dozví návštěvníci v Liběchově, v Dolních Břežanech je zase čekají laserové šachy či bludiště. V Třeboni nabízí Mikrobiologický ústav AV ČR exkluzivní možnost osobně si vyzkoušet fotosyntézu, zatímco v Českých Budějovicích zbystří návštěvníkům hmat, čich a sluch v slepé místnosti, kde budou provázet nevidomí a slabozrací z organizace Návštěvy POTMĚ.
Věda na doma – nejen při Noci vědců
Pokud lidé chtějí pronikat do světa vědy i mimo speciální akce, není nic jednoduššího než se zapojit do projektů takzvané občanské vědy, ve kterých veřejnost vědcům přímo pomáhá s výzkumem – třeba tak, že pozoruje a fotí. Zájemci můžou mapovat výskyt (nejen) klíšťat v projektu Biologického centra AV ČR Najdi pijáka, pátrat po vesmírných tělesech, která dopadla na Zem, při Hledání bolidů Astronomického ústavu AV ČR. Věda na doma pokrývá témata napříč obory a zapojit se může každý. Konkrétní aktivity i informace lze najít na webu AV ČR.
Zdroj: Akademie věd ČR, Otevřená věda
Sdílení
Twitter
Komentáře
Email